Toptrimmet racermaskine

Acers nyeste Aspire TimelineX maskine har ultratyndt design, lang batterilevetid og kræfter i Core i7 klassen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De ultratynde bærbare vinder stille og roligt frem på markedet, som et alternativ for dem der ikke kan nøjes med en netbook, men heller ikke vil slæbe rundt på et stort skrummel af en notebook.

En ny MacBook Air bliver sandsynligvis lanceret i denne uge, men for dem der foretrækker en Windows-maskine har Acer et glimrende bud til dig, der gerne vil have en slank maskine med masser af kræfter.

Acer Aspire TimelineX AS1830T-68U118 burde i hvert fald kunne give Apple-maskinen kamp til stregen, når det gælder såvel ydelse som batterilevetid.

Maskinen er udstyret med en LED-skærm er på 11.6 tommer og har en vægt på blot 1.5 kilo. Kræfterne leveres af Intel's hurtigste strømbesparende processor – en Core i7-680UM, som leverer en grundhastighed på 1.47GHz men kan sparkes op på 2.53GHz med Intel's Turbo Boost teknologi.

Grafikken er integreret på samme chip, som blot forbruger sølle 18 watts TDP.

Øvrige specifikationer inkluderer en multigestus touch pad, Bluetooth 3.0, HDMI-port, 500GB harddisk og Windows 7 Home Premium som styresystem.

Den amerikanske pris er 899 dollar, hvilket betyder at vi nok ikke skal forvente at se en pris på under 6000 kroner, hvor den kommer til Danmark. Hvornår det så bliver er der desværre ingen oplysninger om.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo