Spejlreflekskamera uden refleks!

Sony kalder det SLT, og det er en ny form for spejlrefleks med transparent spejl.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det ligner digitale spejlreflekskameraer og fungerer som sådan også. Vi taler om de nye A33 og A55. Der er faktisk ikke tale om DSLR, men om kameraer, der bruger display i stedet for optisk søger.

SLT står for Single Lens Translucent, der kan oversættes til gennemsigtigt fast spejl. Spejlet vipper altså ikke op, når der tages et billede.

Det er fikseret i området mellem den primære billedsensor og den såkaldte fasedetekteringssensor (Autofokus).

Fidusen er, at man har live view hele tiden, samt at der er færre bevægelige dele. A55 kan da også tage 10 billeder i sekundet – a33 klarer 7 billeder pr. sekund.

Begge i højeste opløsning, som er henholdsvis 16,2 megapixel for a55 og 14,2 megapixel på a33. En anden fordel er, at man kan gøre kameraet fysisk mindre.

Der er gjort meget ud af at gøre den elektroniske søger god. Den har således hele 1,15 millioner punkter. Skærmen bagpå er også med høj opløsning – den har 921.000 punkter. Skærmen kan vrides ud og rundt.

Begge modeller er opbygget omkring en APS-C-senor, og der benyttes et helt nyudviklet 15-punkts autofokussystem. Det skulle sikre hurtig og præcis autofokus af motiver i bevægelse under kontinuerlig optagelse.

Nu også Full HD

De to nævnte kameraer kan også filme op til 1080i standarden. Vil du have Full HD, skal du vælge det nye DSLR fra SonyDSLR-A580, der som navnet antyder, er et almindeligt spejlrefleks kamera.

Det er det første fra Sony med Full HD film-optagelse. Det er et marked, Canon ellers har været mere eller mindre ene om.

A580 har en 16,2 megapixel APS HD CMOS sensor og koster 7.200 kroner for huset, 7.600 kroner med et kit, hvor du får en 18-55 mm med.

A33 koster fra 5.900 kroner, A55 fås fra 6.800 kroner. Alle modeller fås i flere kit-varianter.

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS