Spejlreflekskamera uden refleks!

Sony kalder det SLT, og det er en ny form for spejlrefleks med transparent spejl.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det ligner digitale spejlreflekskameraer og fungerer som sådan også. Vi taler om de nye A33 og A55. Der er faktisk ikke tale om DSLR, men om kameraer, der bruger display i stedet for optisk søger.

SLT står for Single Lens Translucent, der kan oversættes til gennemsigtigt fast spejl. Spejlet vipper altså ikke op, når der tages et billede.

Det er fikseret i området mellem den primære billedsensor og den såkaldte fasedetekteringssensor (Autofokus).

Fidusen er, at man har live view hele tiden, samt at der er færre bevægelige dele. A55 kan da også tage 10 billeder i sekundet – a33 klarer 7 billeder pr. sekund.

Begge i højeste opløsning, som er henholdsvis 16,2 megapixel for a55 og 14,2 megapixel på a33. En anden fordel er, at man kan gøre kameraet fysisk mindre.

Der er gjort meget ud af at gøre den elektroniske søger god. Den har således hele 1,15 millioner punkter. Skærmen bagpå er også med høj opløsning – den har 921.000 punkter. Skærmen kan vrides ud og rundt.

Begge modeller er opbygget omkring en APS-C-senor, og der benyttes et helt nyudviklet 15-punkts autofokussystem. Det skulle sikre hurtig og præcis autofokus af motiver i bevægelse under kontinuerlig optagelse.

Nu også Full HD

De to nævnte kameraer kan også filme op til 1080i standarden. Vil du have Full HD, skal du vælge det nye DSLR fra SonyDSLR-A580, der som navnet antyder, er et almindeligt spejlrefleks kamera.

Det er det første fra Sony med Full HD film-optagelse. Det er et marked, Canon ellers har været mere eller mindre ene om.

A580 har en 16,2 megapixel APS HD CMOS sensor og koster 7.200 kroner for huset, 7.600 kroner med et kit, hvor du får en 18-55 mm med.

A33 koster fra 5.900 kroner, A55 fås fra 6.800 kroner. Alle modeller fås i flere kit-varianter.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS