Spejlreflekskamera uden refleks!

Sony kalder det SLT, og det er en ny form for spejlrefleks med transparent spejl.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det ligner digitale spejlreflekskameraer og fungerer som sådan også. Vi taler om de nye A33 og A55. Der er faktisk ikke tale om DSLR, men om kameraer, der bruger display i stedet for optisk søger.

SLT står for Single Lens Translucent, der kan oversættes til gennemsigtigt fast spejl. Spejlet vipper altså ikke op, når der tages et billede.

Det er fikseret i området mellem den primære billedsensor og den såkaldte fasedetekteringssensor (Autofokus).

Fidusen er, at man har live view hele tiden, samt at der er færre bevægelige dele. A55 kan da også tage 10 billeder i sekundet – a33 klarer 7 billeder pr. sekund.

Begge i højeste opløsning, som er henholdsvis 16,2 megapixel for a55 og 14,2 megapixel på a33. En anden fordel er, at man kan gøre kameraet fysisk mindre.

Der er gjort meget ud af at gøre den elektroniske søger god. Den har således hele 1,15 millioner punkter. Skærmen bagpå er også med høj opløsning – den har 921.000 punkter. Skærmen kan vrides ud og rundt.

Begge modeller er opbygget omkring en APS-C-senor, og der benyttes et helt nyudviklet 15-punkts autofokussystem. Det skulle sikre hurtig og præcis autofokus af motiver i bevægelse under kontinuerlig optagelse.

Nu også Full HD

De to nævnte kameraer kan også filme op til 1080i standarden. Vil du have Full HD, skal du vælge det nye DSLR fra SonyDSLR-A580, der som navnet antyder, er et almindeligt spejlrefleks kamera.

Det er det første fra Sony med Full HD film-optagelse. Det er et marked, Canon ellers har været mere eller mindre ene om.

A580 har en 16,2 megapixel APS HD CMOS sensor og koster 7.200 kroner for huset, 7.600 kroner med et kit, hvor du får en 18-55 mm med.

A33 koster fra 5.900 kroner, A55 fås fra 6.800 kroner. Alle modeller fås i flere kit-varianter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S