Fantastisk TV

Panasonic's 3D-fladskærm er dyr men også stor. Det er ikke nogen designperle – det er et 50” tv sjældent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er heller ikke specielt slankt – vil du have det, skal du dykke endnu dybere i lommerne.

Panasonic er umiddelbart et helt normalt tv, der blot også har 3D indbygget – der følger også to sæt briller med – men i 95 % af tiden vil du bruge det som almindeligt tv, og her skal det jo først og fremmest virke.

Det gør Panasonic til ug, da det formår at gengive almindeligt tv i SD-opløsning på ganske enestående vis.

Her er stort set ingen pixelfejl og billedet har en ro og en dybde, som man skal lede længe efter. Læg dertil en farvedybde, som du normalt kun finder i de bedste plasma-tv’er.

Nu er der nok ingen, der er i tvivl om, at Datatids testpanel har en forkærlighed for plasma-teknologi. Det har vi, fordi teknologien generelt har en evne til at gengive billeder på en meget behagelig og flot måde.

Både når vi taler SD- og HD-materiale. Med HD-opløsning er billedet stadig med masser af dybde og glød i farverne, og detaljerne stikker ikke i øjnene.

Her er LED-typerne, vi tester, dog mere imponerende, da detaljerne træder endnu mere frem. Men Panasonic formår til gengæld at lave sort knaldsort. Det betyder, at de øvrige farver står flot frem. Kontrastforholdet er stort og oplevelsen følger med.

Som 3D-tv er Panasonic også suverænt. Dels betyder de 50”, at oplevelsen naturligvis bliver bedre. Men brillerne er rare at have på og skal blot tændes for at køre. Billedet er supervelopløst, og der er en dybde og glans hele vejen gennem alle ”lag” i filmen.

Dyr BD-afspiller

Panasonics billigste 3D Ready BD-afspiller er en god maskine – også når du skal se film, der ikke er 3D – men den er også lidt kostbar i forhold til konkurrenterne.

Men så længe de er 3D Ready fungerer mærkerne på tværs af fabrikat. Så vi havde for eksempel ingen problemer med at bruge Samsungs BD-afspiller med Panasonics tv.

Konklusion

Panasonic's tv er en klar vinder, når man sammenligner med andre 3D-tv, der er på markedet lige nu. Det er et kostbart tv, men med sine 50” og eminente billedkvalitet er det vores valg til en 3D Ready løsning. Tv’et fås i øvrigt også i en 42” version, der er lidt billigere, eller en 60” hvis der er råd til The Full Monty!

Tv’et imponerer, når du ser 3D-film, men det er som almindeligt tv, at det brillerer mest. Prisen kan virke høj, men det er faktisk et rigtig godt køb, når man tager skærmstørrelsen i betragtning.

DATATID MENER:

Uovertruffen 3D-oplevelse og fantastisk tv generelt. Ingen konkurrenter slår det i øjeblikket og det er tilmed et godt køb.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S