Et stålflueøje?

Det er inspireret af flueøjne, men det er faktisk et 3D-kamera. Ikke af den stereoskopiske type, som vi kender fra 3D-film, men en mere avanceret version, der bruger 360 graders syn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Halvkuglen på billedet er på størrelse med en appelsin. De sorte punkter er kameraer af type og størrelse, som dem vi kender fra mobiltelefoner. Selve designet er inspireret af en flues øjne, der også består af en halvkugle af selvstændige simple øjne.

Der er over 100 enkelte kameraer i halvkuglen, og hvert kameras synsfelt overlapper nabokameraets. På den måde kan man med software klippe billederne sammen, så de giver et stort billede.

Udviklerne bag har også skrevet den nødvendige software til at lave et 3D-billede. Ikke af den stereoskopiske type, der er baseret på forskelligt lys til hvert øje.

I stedet opbygger de en fuld 3D-model af billedet, som kameraerne optager – lidt som vi kender det fra Microsofts Photosynth software, der danner 3D-modeller af samlinger af billeder.

Det kræver heftig hardware at bruge – der kommer trods alt 100 videostrømme i HD-opløsning ind. Men til gengæld giver det helt nye muligheder i blandt andet forskning, overvågning og såmænd 3D-film.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job