Et stålflueøje?

Det er inspireret af flueøjne, men det er faktisk et 3D-kamera. Ikke af den stereoskopiske type, som vi kender fra 3D-film, men en mere avanceret version, der bruger 360 graders syn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Halvkuglen på billedet er på størrelse med en appelsin. De sorte punkter er kameraer af type og størrelse, som dem vi kender fra mobiltelefoner. Selve designet er inspireret af en flues øjne, der også består af en halvkugle af selvstændige simple øjne.

Der er over 100 enkelte kameraer i halvkuglen, og hvert kameras synsfelt overlapper nabokameraets. På den måde kan man med software klippe billederne sammen, så de giver et stort billede.

Udviklerne bag har også skrevet den nødvendige software til at lave et 3D-billede. Ikke af den stereoskopiske type, der er baseret på forskelligt lys til hvert øje.

I stedet opbygger de en fuld 3D-model af billedet, som kameraerne optager – lidt som vi kender det fra Microsofts Photosynth software, der danner 3D-modeller af samlinger af billeder.

Det kræver heftig hardware at bruge – der kommer trods alt 100 videostrømme i HD-opløsning ind. Men til gengæld giver det helt nye muligheder i blandt andet forskning, overvågning og såmænd 3D-film.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS