Et stålflueøje?

Det er inspireret af flueøjne, men det er faktisk et 3D-kamera. Ikke af den stereoskopiske type, som vi kender fra 3D-film, men en mere avanceret version, der bruger 360 graders syn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jan Skøt, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Halvkuglen på billedet er på størrelse med en appelsin. De sorte punkter er kameraer af type og størrelse, som dem vi kender fra mobiltelefoner. Selve designet er inspireret af en flues øjne, der også består af en halvkugle af selvstændige simple øjne.

Der er over 100 enkelte kameraer i halvkuglen, og hvert kameras synsfelt overlapper nabokameraets. På den måde kan man med software klippe billederne sammen, så de giver et stort billede.

Udviklerne bag har også skrevet den nødvendige software til at lave et 3D-billede. Ikke af den stereoskopiske type, der er baseret på forskelligt lys til hvert øje.

I stedet opbygger de en fuld 3D-model af billedet, som kameraerne optager – lidt som vi kender det fra Microsofts Photosynth software, der danner 3D-modeller af samlinger af billeder.

Det kræver heftig hardware at bruge – der kommer trods alt 100 videostrømme i HD-opløsning ind. Men til gengæld giver det helt nye muligheder i blandt andet forskning, overvågning og såmænd 3D-film.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse