Commodore 64 er genopstået

Den kære gamle maskine fra 1980’erne er tilbage på markedet med samme umiskendelige look, men lidt flere hestekræfter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De færreste, der har interesseret sig for computere i 1980’erne, kender ikke Commodore 64. Computeren er nærmest et kulturfænomen i sig selv, da dens forholdsvis lave pris og kompakte design gjorde den til en af de første private computere, der blev tilgængelig for masserne.

Commodore 64 kom på markedet i 1982 og bød her på en 1MHz processor samt 64kb hukommelse. At sådan en maskine kunne afvikle programmer af nogen som helst art, kan virke utroligt i dag, hvor selv en mobil er mange gange kraftigere.

Den nye Commodore 64 har da også fået en anelse flere kræfter. Commodore USA har udstyret den med en dobbeltkernet Atom D525-processor på 1,8 GHz samt Ion 2-grafik fra Nvidia og op til 4GB hukommelse. Du får også et dvd-drev samt moderne tilslutningsmuligheder som WiFi, bluetooth, usb, dvi og hdmi.

Designet er der dog ikke pillet ved. Maskinen bevarer sine velkendte buttede former og herlige brune nuancer. Ligesom den oprindelige model er computerkomponenterne også bygget ind i selv maskinen. Det er dog også muligt at få en model helt uden komponenter, som du selv kan konfigurere.

Prisen for sådan en sag er 1.300 kroner, mens en fuldt udrustet udgave koster 4.700 kroner.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S