Commodore 64 er genopstået

Den kære gamle maskine fra 1980’erne er tilbage på markedet med samme umiskendelige look, men lidt flere hestekræfter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De færreste, der har interesseret sig for computere i 1980’erne, kender ikke Commodore 64. Computeren er nærmest et kulturfænomen i sig selv, da dens forholdsvis lave pris og kompakte design gjorde den til en af de første private computere, der blev tilgængelig for masserne.

Commodore 64 kom på markedet i 1982 og bød her på en 1MHz processor samt 64kb hukommelse. At sådan en maskine kunne afvikle programmer af nogen som helst art, kan virke utroligt i dag, hvor selv en mobil er mange gange kraftigere.

Den nye Commodore 64 har da også fået en anelse flere kræfter. Commodore USA har udstyret den med en dobbeltkernet Atom D525-processor på 1,8 GHz samt Ion 2-grafik fra Nvidia og op til 4GB hukommelse. Du får også et dvd-drev samt moderne tilslutningsmuligheder som WiFi, bluetooth, usb, dvi og hdmi.

Designet er der dog ikke pillet ved. Maskinen bevarer sine velkendte buttede former og herlige brune nuancer. Ligesom den oprindelige model er computerkomponenterne også bygget ind i selv maskinen. Det er dog også muligt at få en model helt uden komponenter, som du selv kan konfigurere.

Prisen for sådan en sag er 1.300 kroner, mens en fuldt udrustet udgave koster 4.700 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks