Buffalo LinkStation Pro Duo LS-WV2.0TL

Her får du en køreklar nas-løsning klar til raid med to inkluderede
harddiske på hver 1TB. Med andre ord får man stor potentiel
lagringskapacitet for fornuftige penge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er tale om en nas, der som de fleste nas har et brugerinterface, der bringer minder frem om et typisk router-interface. Dog fremtræder den lys og venlig og giver fornuftig oversigt over mulighederne.

Skal man klage lidt, er ”case sensitive”-hjælpefunktionen en anelse uoverskuelig med tekst, der består af lange opremsninger uden særlig tekstformatering. Rent fysisk er der tale om tes-tens mindste nas.

Den er i sort plast, har en enkelt usb 2.0-port som eneste eksterne tilslutningsmulighed foruden 1Gbit/s lan-stikket, som alle deltagere her i testen råder over. Støjmæssigt virkede den trods den beskedne størrelse ret støjsvag og vil ikke gøre sig selv bemærket over lidt afstand.

Denne nas understøtter en lang række funktioner. Den er ikke den mest avancerede i testen, men bestemt ganske godt udstykket, som det kan ses af specifikationsskemaet.

Som det vil fremstå, er det muligt at streame multimedieindhold til sin iPhone eller iPad – en funktionalitet, der er ved at brede sig. Tilgang til denne Buffalo kan let opnås gennem den medfølgende Buffalo NAS Navigator-software.

Ud over dette medfølger TurboPC, der automatisk overtager kopiering af data til og fra nas’en efter installation, og Novastor NovaBackup, der er et glimrende og kompetent backupprogram. Energiforbruget topper ved 18 watt i brug og falder hurtigt til små 16 watt derefter.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i denne serie:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse