Netgear ReadyNAS Ultra 2

ReadyNAS Ultra 2 efterlader et bundsolidt førstehåndsindtryk. Det er testens mest robust virkende nas-enhed med chassis-sider af metal samt metalgitter fortil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

ReadyNAS Ultra 2 efterlader et bundsolidt førstehåndsindtryk. Det er testens mest robust virkende nas-enhed med chassis-
sider af metal samt metalgitter fortil.

Den er af Netgear målrettet til avancerede hjemmebrugere. Det fremgår også, når enhedens muligheder træder frem for en. ”RNDU2120” betegner, at det er udgaven med en 2TB-harddisk præmonteret.

Rent udstyrsmæssigt er den også enestående, for det er eneste nas med hele to 1Gbit/s-lan-stik. Ud over dette er der hele tre usb-porte til tilslutning af eksterne enheder. Denne nas er kendetegnet ved at have en lang række funktioner, der omhandler sikkerhed i forbindelse med og overvågning af enheden.

Desuden anvender Netgear sin proprietære X-Raid 2-harddiskopsætning, der arbejder med spejlning, ligesom raid 1, men som kan opdateres uden at skade indholdet på eksisterende drev.

Desuden følger der ReadyNAS Vault 2GB gratis onlinebackup med i to år, og backup varetages af det glimrende backupprogram Memeo Premium, hvortil der medfølger tre licenser. Støjmæssigt virkede den til at være lidt mere støjende end flertallet her i testen. Det er heller ingen sparegris med et forbrug på 26,4 til 30,5 watt i brug.

Det skal selvfølgelig siges, at to 2TB-drev vil øge forbruget i forhold til mindre harddiske. Features er der som sagt mange af. Det er en nas til entusiaster eller til utålmodige folk. For taler vi om at overflytte data til nas’en, er dette testens ubetingede hurtigste nas. Ved datatrafik fra ReadyNAS er den ikke helt så dominerende, men stadig blandt de allerhurtigste.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i denne serie:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job