QNAP TurboNAS TS-219P+

Skal man fremhæve noget ved denne nas, må det være det
uovertrufne antal features, der virkelig dækker alt til og med
overvågning via webcam, cloudbaseret backup og meget mere. Hastigheden er bestemt heller ikke at kimse af.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som altid er der ingen medfølgende drev i QNAP, og som altid overbeviser producenten med et fremragende produkt. TS-219P+ er målrettet mod soho-markedet, hvilket er ensbetydende med private og mindre kontorer.

Denne nas er blandt de mere stateligt virkende i testen, ikke at det måske betyder så meget. Selvom den ikke støjer så meget, siger den dog nok til, at man som de fleste nas’er ikke ønsker at sidde ved siden af den.

Skal man fremhæve noget ved denne nas, er det nødvendigt at fremhæve det uovertrufne antal features, der virkelig dækker alt til og med overvågning via webcam, cloudbaseret backup og meget, meget mere.

Som altid har QNAP ligeledes frembragt et webbaseret brugerinterface, der er helt fremme blandt de allerbedste. I denne test er der dog flere, der læner sig op ad samme flotte og overskuelige tilgang. Web-interfacet er domineret af flotte store ikoner, og når man længere ned i menustrukturen, er overskueligheden så god, som den kan være, med alle de funktioner, der kan styres.

Administrations- og sikkerhedsdelen er her også omfattende, herunder har den en omfattende notifikationsdel. Sammen med ZyXel tilbydes desuden den længste og mest udførlige brugermanuel.

Læg dertil det faktum, at TS-219P+ er blandt de hurtigste til at flytte data her i testen. I overførsler til nas-enheden er den overordnet næsthurtigst efter ReadyNAS. I vores manuelle kopieringsforsøg var den hurtigste nas til den disciplin. Energimæssigt ligger den rimeligt med 19,4 til 22 watt i brug.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i denne serie:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S