QNAP TurboNAS TS-219P+

Skal man fremhæve noget ved denne nas, må det være det
uovertrufne antal features, der virkelig dækker alt til og med
overvågning via webcam, cloudbaseret backup og meget mere. Hastigheden er bestemt heller ikke at kimse af.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som altid er der ingen medfølgende drev i QNAP, og som altid overbeviser producenten med et fremragende produkt. TS-219P+ er målrettet mod soho-markedet, hvilket er ensbetydende med private og mindre kontorer.

Denne nas er blandt de mere stateligt virkende i testen, ikke at det måske betyder så meget. Selvom den ikke støjer så meget, siger den dog nok til, at man som de fleste nas’er ikke ønsker at sidde ved siden af den.

Skal man fremhæve noget ved denne nas, er det nødvendigt at fremhæve det uovertrufne antal features, der virkelig dækker alt til og med overvågning via webcam, cloudbaseret backup og meget, meget mere.

Som altid har QNAP ligeledes frembragt et webbaseret brugerinterface, der er helt fremme blandt de allerbedste. I denne test er der dog flere, der læner sig op ad samme flotte og overskuelige tilgang. Web-interfacet er domineret af flotte store ikoner, og når man længere ned i menustrukturen, er overskueligheden så god, som den kan være, med alle de funktioner, der kan styres.

Administrations- og sikkerhedsdelen er her også omfattende, herunder har den en omfattende notifikationsdel. Sammen med ZyXel tilbydes desuden den længste og mest udførlige brugermanuel.

Læg dertil det faktum, at TS-219P+ er blandt de hurtigste til at flytte data her i testen. I overførsler til nas-enheden er den overordnet næsthurtigst efter ReadyNAS. I vores manuelle kopieringsforsøg var den hurtigste nas til den disciplin. Energimæssigt ligger den rimeligt med 19,4 til 22 watt i brug.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Andre test i denne serie:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect