Prisen på en søgemaskine

300 millioner dollars kostede det Google at få Mozilla til at beholde sig som standardsøgemaskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange ting, der bliver handlet med, også retten til at være standardsøgemaskine i din browser.

Hvis du starter Internet Explorer op, så vil du pr. automatik have Microsofts egen Bing som søgemaskine, mens du får Google som standardsøgemaskine, når du fyrer op under Firefox.

Sådan ser det nu også ud til at vedblive med at være et stykke tid. For Google og Mozilla har lige indgået en aftale om, at Google fortsat skal være Firefox’ standardsøgemaskine.

Aftalen, der ifølge Kara Swisher fra AllThingsD fortæller, at unavngivne kilder har sagt, at Google kommer til at betale Mozilla over 300 millioner dollars om året.

Nu lyder det måske nok dyrt, men med i prisen kommer så også, at Google bliver standardhjemmesiden, som Firefox starter op på, når programmet starter.

Pengene værd

Men for Google er det pengene værd. Selvom det stadig er den altdominerende søgemaskine med en andel på 65 procent af søgemarkedet, så napper Bing og Yahoo omkring 15 procent hver.

Det er dog stadig langtfra nogen lille sjat penge, heller ikke for Google og Mozilla. 300 millioner dollars er næsten tre gange så meget, som Google betalte Mozilla i 2010, et år, hvor Googles betalinger faktisk udgjorde 84 procent af Mozillas totale omsætning, eller næsten 103 millioner dollars. I 2009 blev det til 89 millioner dollars, hvilket svarer til 86 procent af Mozillas indtjening.

Til Computerworld.com fortæller Al Hilwa, IDC-analytiker, at godt nok er 300 millioner dollars en stor sum penge, men det viser også, hvad der er på spil, og at Mozilla er i en enestående position til at høste frugterne herfra.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet