Prisen på en søgemaskine

300 millioner dollars kostede det Google at få Mozilla til at beholde sig som standardsøgemaskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange ting, der bliver handlet med, også retten til at være standardsøgemaskine i din browser.

Hvis du starter Internet Explorer op, så vil du pr. automatik have Microsofts egen Bing som søgemaskine, mens du får Google som standardsøgemaskine, når du fyrer op under Firefox.

Sådan ser det nu også ud til at vedblive med at være et stykke tid. For Google og Mozilla har lige indgået en aftale om, at Google fortsat skal være Firefox’ standardsøgemaskine.

Aftalen, der ifølge Kara Swisher fra AllThingsD fortæller, at unavngivne kilder har sagt, at Google kommer til at betale Mozilla over 300 millioner dollars om året.

Nu lyder det måske nok dyrt, men med i prisen kommer så også, at Google bliver standardhjemmesiden, som Firefox starter op på, når programmet starter.

Pengene værd

Men for Google er det pengene værd. Selvom det stadig er den altdominerende søgemaskine med en andel på 65 procent af søgemarkedet, så napper Bing og Yahoo omkring 15 procent hver.

Det er dog stadig langtfra nogen lille sjat penge, heller ikke for Google og Mozilla. 300 millioner dollars er næsten tre gange så meget, som Google betalte Mozilla i 2010, et år, hvor Googles betalinger faktisk udgjorde 84 procent af Mozillas totale omsætning, eller næsten 103 millioner dollars. I 2009 blev det til 89 millioner dollars, hvilket svarer til 86 procent af Mozillas indtjening.

Til Computerworld.com fortæller Al Hilwa, IDC-analytiker, at godt nok er 300 millioner dollars en stor sum penge, men det viser også, hvad der er på spil, og at Mozilla er i en enestående position til at høste frugterne herfra.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S