Prisen på en søgemaskine

300 millioner dollars kostede det Google at få Mozilla til at beholde sig som standardsøgemaskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mange ting, der bliver handlet med, også retten til at være standardsøgemaskine i din browser.

Hvis du starter Internet Explorer op, så vil du pr. automatik have Microsofts egen Bing som søgemaskine, mens du får Google som standardsøgemaskine, når du fyrer op under Firefox.

Sådan ser det nu også ud til at vedblive med at være et stykke tid. For Google og Mozilla har lige indgået en aftale om, at Google fortsat skal være Firefox’ standardsøgemaskine.

Aftalen, der ifølge Kara Swisher fra AllThingsD fortæller, at unavngivne kilder har sagt, at Google kommer til at betale Mozilla over 300 millioner dollars om året.

Nu lyder det måske nok dyrt, men med i prisen kommer så også, at Google bliver standardhjemmesiden, som Firefox starter op på, når programmet starter.

Pengene værd

Men for Google er det pengene værd. Selvom det stadig er den altdominerende søgemaskine med en andel på 65 procent af søgemarkedet, så napper Bing og Yahoo omkring 15 procent hver.

Det er dog stadig langtfra nogen lille sjat penge, heller ikke for Google og Mozilla. 300 millioner dollars er næsten tre gange så meget, som Google betalte Mozilla i 2010, et år, hvor Googles betalinger faktisk udgjorde 84 procent af Mozillas totale omsætning, eller næsten 103 millioner dollars. I 2009 blev det til 89 millioner dollars, hvilket svarer til 86 procent af Mozillas indtjening.

Til Computerworld.com fortæller Al Hilwa, IDC-analytiker, at godt nok er 300 millioner dollars en stor sum penge, men det viser også, hvad der er på spil, og at Mozilla er i en enestående position til at høste frugterne herfra.

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network