Tv-tuner og 3D i computerskærmen

LG er klar med flere nye computerskærme, som har bred betragtningsvinkel, Cinema 3D-teknologi og fås med indbygget tv-tuner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skellet mellem en computerskærm og et flad-tv bliver mere og mere flydende. Det er LG’s nye skærme et glimrende eksempel på. Producenten er på trapperne med flere ips-baserede serier, hvoraf DM92, DM82 og DM52 har indbygget DVB-T2/C-tuner, så du kan bruge skærmen som tv uden at tilslutte computer eller andet tilbehør.

Ligesom flere andre af de nye serier er DM92 og DM82 også udstyret med Cinema 3D-teknologi, som giver et lysstærkt 3D-billede, samt med SUPER Resolution, der opskalerer materiale med lav opløsning til et skarpere billede. Ips-panelet skal desuden give mere dybde, bedre lysstyrke, mere nuancerede farver samt en bredere betragtningsvinkel sammenlignet med de fleste andre skærme på markedet.

DM92 måler 27", mens DM82 måler 23". DM52-serien fås både i 27 og 23 tommer og er en mere prisvenlig model uden 3D, men med hdmi- og usb-indgang, så man nemt kan se film fra forskellige medier.

Blandt de nye skærme finder man også 3D-modellen D43, som ikke har tv-tuner, men til gengæld kan ændre 2D-indhold til 3D uden hjælp fra andre programmer. En genvejsfunktion gør det desuden enkelt for brugeren at justere og kontrollere dybden på 3D-billedet.

Pris og lanceringsdato for skærmene er endnu ikke offentliggjort.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job