Tv-tuner og 3D i computerskærmen

LG er klar med flere nye computerskærme, som har bred betragtningsvinkel, Cinema 3D-teknologi og fås med indbygget tv-tuner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skellet mellem en computerskærm og et flad-tv bliver mere og mere flydende. Det er LG’s nye skærme et glimrende eksempel på. Producenten er på trapperne med flere ips-baserede serier, hvoraf DM92, DM82 og DM52 har indbygget DVB-T2/C-tuner, så du kan bruge skærmen som tv uden at tilslutte computer eller andet tilbehør.

Ligesom flere andre af de nye serier er DM92 og DM82 også udstyret med Cinema 3D-teknologi, som giver et lysstærkt 3D-billede, samt med SUPER Resolution, der opskalerer materiale med lav opløsning til et skarpere billede. Ips-panelet skal desuden give mere dybde, bedre lysstyrke, mere nuancerede farver samt en bredere betragtningsvinkel sammenlignet med de fleste andre skærme på markedet.

DM92 måler 27", mens DM82 måler 23". DM52-serien fås både i 27 og 23 tommer og er en mere prisvenlig model uden 3D, men med hdmi- og usb-indgang, så man nemt kan se film fra forskellige medier.

Blandt de nye skærme finder man også 3D-modellen D43, som ikke har tv-tuner, men til gengæld kan ændre 2D-indhold til 3D uden hjælp fra andre programmer. En genvejsfunktion gør det desuden enkelt for brugeren at justere og kontrollere dybden på 3D-billedet.

Pris og lanceringsdato for skærmene er endnu ikke offentliggjort.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S