Gigabyte GA-990FXA-UD3

Her har vi et ganske solidt bundkort med mange tilslutningsmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens andet AM3+-bundkort er samtidig det første, der baserer på AMD’s 990FX-chipsæt. Dette chipsæt er blandt andet karakteriseret ved, at det med dette chipsæt nu endelig er muligt at anvende sli-multigrafikkort-opsætninger, foruden den på AMD-chipsættet i forvejen understøttede CrossFireX-opsætning. Det giver modsat tidligere endelig brugerne mulighed for at anvende nVidia-grafikkort på AMD-bundkort, hvis det foretrækkes.

Bundkortet her har fire pci-e ×16 slots. De to af dem arbejder ved ×16 hastighed, de to ved ×8 hastighed, og ud over det er det to pci-e ×1-slots samt et enkelt pci-slot. Kendetegnende for 990FX-chipsættet kører begge ×16-slots ved fuld hastighed, når der er monteret to grafikkort i multikortopsætning.

Det er dog i realiteten ikke så stor en fordel, som det teoretisk lyder til, i hvert fald ikke ved pci-e 2.0, men alligevel. GA-990FXA-UD3 er et typisk Gigabyte-bundkort, ved at det er muligt at autotune ydelsen vis MIT-tweeeker, som nævntes ved forrige Gigabyte-bundkort.

Ydelsen er som standard ikke ret forskellig fra de andre to AMD-bundkort. Det er dog også her muligt at ændre en lang række indstillinger i bios. Igen er det en traditionelt udseende bios, hvor hjælpen og overskueligheden kunne være bedre.

Men er man bekendt med bios, er det jo intet problem. Af usb-stik byder bundkortet på tre usb 2.0- samt et usb 3.0-stik. Bagpanelet byder på et par unikke tiltag. Det var testens eneste bundkort med to FireWire 400-stik, et med 4 pins og et med 6 pins.

Det var også et af det mindretal i testen, der havde hele to e-sata-stik bagudtil, her i form af kombistik. Bundkortet her er solidt, og som de bundkort her i testen bryster producenten sig af at anvende de bedste komponenter.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs indledningen her:

[/themepacific_accordion_section]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs de andre test her:

[/themepacific_accordion_section]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs afgørelsen her:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect