Gigabyte GA-990FXA-UD3

Her har vi et ganske solidt bundkort med mange tilslutningsmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens andet AM3+-bundkort er samtidig det første, der baserer på AMD’s 990FX-chipsæt. Dette chipsæt er blandt andet karakteriseret ved, at det med dette chipsæt nu endelig er muligt at anvende sli-multigrafikkort-opsætninger, foruden den på AMD-chipsættet i forvejen understøttede CrossFireX-opsætning. Det giver modsat tidligere endelig brugerne mulighed for at anvende nVidia-grafikkort på AMD-bundkort, hvis det foretrækkes.

Bundkortet her har fire pci-e ×16 slots. De to af dem arbejder ved ×16 hastighed, de to ved ×8 hastighed, og ud over det er det to pci-e ×1-slots samt et enkelt pci-slot. Kendetegnende for 990FX-chipsættet kører begge ×16-slots ved fuld hastighed, når der er monteret to grafikkort i multikortopsætning.

Det er dog i realiteten ikke så stor en fordel, som det teoretisk lyder til, i hvert fald ikke ved pci-e 2.0, men alligevel. GA-990FXA-UD3 er et typisk Gigabyte-bundkort, ved at det er muligt at autotune ydelsen vis MIT-tweeeker, som nævntes ved forrige Gigabyte-bundkort.

Ydelsen er som standard ikke ret forskellig fra de andre to AMD-bundkort. Det er dog også her muligt at ændre en lang række indstillinger i bios. Igen er det en traditionelt udseende bios, hvor hjælpen og overskueligheden kunne være bedre.

Men er man bekendt med bios, er det jo intet problem. Af usb-stik byder bundkortet på tre usb 2.0- samt et usb 3.0-stik. Bagpanelet byder på et par unikke tiltag. Det var testens eneste bundkort med to FireWire 400-stik, et med 4 pins og et med 6 pins.

Det var også et af det mindretal i testen, der havde hele to e-sata-stik bagudtil, her i form af kombistik. Bundkortet her er solidt, og som de bundkort her i testen bryster producenten sig af at anvende de bedste komponenter.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs indledningen her:

[/themepacific_accordion_section]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs de andre test her:

[/themepacific_accordion_section]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs afgørelsen her:

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]
Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS