TP-Link Archer C7 AC1750

En fin router med gode allround-egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TP-Link Archer C7 er en stor router. Det er også testens blot anden router med eksterne antenner. I det hele taget har routeren her en traditionel tilgang til tingene, hvilket afspejler sig i den webbaserede brugergrænseflade. Der er ikke nogen tilknyttet app eller online cloudløsning, man kan melde sig til.

Til gengæld er routeren udstyret med mange af de samme avancerede funktioner, for eksempel virtuelle servere, der ses i de andre, veludstyrede routere her i testen. Der er måske ikke helt så mange funktioner som hos eksempelvis Asus og D-Link, men det er ikke langt fra. Routeren har for eksempel en skyder, hvormed man kan aktivere eller deaktivere det trådløse netværk. Hvad der kendetegner Archer C7 er, at den webbaserede brugergrænseflade er traditionelt opbygget, men er udviklet med et lyst og venligt udtryk.

Routeren har menuerne i venstre siden, indstillingsmulighederne i midten og en meget udførligt og veldokumenteret hjælpetekst i højre side af skærmen.

Ud over dette er det tale om en router, der klarer sig ganske fornuftigt hastighedsmæssigt, når begge frekvenser tages med i betragtning. Archer C7 ligger ikke blandt de hurtigste routere over 5 GHz-frekvensbåndet. Den ligger generelt en anelse efter de bedste over alle tre afstande. Alligevel er der tale om en ret hurtig router.

Kigger man på 2,4 GHz-frekvensbåndet, er der ingen tvivl om, at det er testens hurtigste router. Man får altså det bedste fra begge verdener her. Ser vi på jitter, er routeren forholdsvis forskånet for det undtagen på afstanden over 15 meter, hvor der fremtræder lidt på såvel 5 GHz- og 2,4 GHz-frekvensbåndene. Til gengæld har der været meget lidt pakketab.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse