TP-Link Archer C7 AC1750

En fin router med gode allround-egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TP-Link Archer C7 er en stor router. Det er også testens blot anden router med eksterne antenner. I det hele taget har routeren her en traditionel tilgang til tingene, hvilket afspejler sig i den webbaserede brugergrænseflade. Der er ikke nogen tilknyttet app eller online cloudløsning, man kan melde sig til.

Til gengæld er routeren udstyret med mange af de samme avancerede funktioner, for eksempel virtuelle servere, der ses i de andre, veludstyrede routere her i testen. Der er måske ikke helt så mange funktioner som hos eksempelvis Asus og D-Link, men det er ikke langt fra. Routeren har for eksempel en skyder, hvormed man kan aktivere eller deaktivere det trådløse netværk. Hvad der kendetegner Archer C7 er, at den webbaserede brugergrænseflade er traditionelt opbygget, men er udviklet med et lyst og venligt udtryk.

Routeren har menuerne i venstre siden, indstillingsmulighederne i midten og en meget udførligt og veldokumenteret hjælpetekst i højre side af skærmen.

Ud over dette er det tale om en router, der klarer sig ganske fornuftigt hastighedsmæssigt, når begge frekvenser tages med i betragtning. Archer C7 ligger ikke blandt de hurtigste routere over 5 GHz-frekvensbåndet. Den ligger generelt en anelse efter de bedste over alle tre afstande. Alligevel er der tale om en ret hurtig router.

Kigger man på 2,4 GHz-frekvensbåndet, er der ingen tvivl om, at det er testens hurtigste router. Man får altså det bedste fra begge verdener her. Ser vi på jitter, er routeren forholdsvis forskånet for det undtagen på afstanden over 15 meter, hvor der fremtræder lidt på såvel 5 GHz- og 2,4 GHz-frekvensbåndene. Til gengæld har der været meget lidt pakketab.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S