TP-Link Archer C7 AC1750

En fin router med gode allround-egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TP-Link Archer C7 er en stor router. Det er også testens blot anden router med eksterne antenner. I det hele taget har routeren her en traditionel tilgang til tingene, hvilket afspejler sig i den webbaserede brugergrænseflade. Der er ikke nogen tilknyttet app eller online cloudløsning, man kan melde sig til.

Til gengæld er routeren udstyret med mange af de samme avancerede funktioner, for eksempel virtuelle servere, der ses i de andre, veludstyrede routere her i testen. Der er måske ikke helt så mange funktioner som hos eksempelvis Asus og D-Link, men det er ikke langt fra. Routeren har for eksempel en skyder, hvormed man kan aktivere eller deaktivere det trådløse netværk. Hvad der kendetegner Archer C7 er, at den webbaserede brugergrænseflade er traditionelt opbygget, men er udviklet med et lyst og venligt udtryk.

Routeren har menuerne i venstre siden, indstillingsmulighederne i midten og en meget udførligt og veldokumenteret hjælpetekst i højre side af skærmen.

Ud over dette er det tale om en router, der klarer sig ganske fornuftigt hastighedsmæssigt, når begge frekvenser tages med i betragtning. Archer C7 ligger ikke blandt de hurtigste routere over 5 GHz-frekvensbåndet. Den ligger generelt en anelse efter de bedste over alle tre afstande. Alligevel er der tale om en ret hurtig router.

Kigger man på 2,4 GHz-frekvensbåndet, er der ingen tvivl om, at det er testens hurtigste router. Man får altså det bedste fra begge verdener her. Ser vi på jitter, er routeren forholdsvis forskånet for det undtagen på afstanden over 15 meter, hvor der fremtræder lidt på såvel 5 GHz- og 2,4 GHz-frekvensbåndene. Til gengæld har der været meget lidt pakketab.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S