Fuld kontrol over spillet

Med Apex har Steelseries skabt et veludrustet keyboard, som bør give de fleste gamere, hvad der kræves for at nedlægge fjenden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En gamer må ikke gå ned på udstyr, og et godt keyboard er så absolut blandt de ting, der bør være i arsenalet, før man begiver sig ud i de heftige kampe på den virtuelle slagmark.

Med Apex har Steelseries skabt et veludrustet keyboard, som bør give de fleste gamere, hvad der kræves for at nedlægge fjenden. Der er 88 taster samt 22 macro’er, som kan tildeles de ønskede kombinationer og fire separate lag, som du lynhurtigt kan skifte imellem, og dermed mangler der ikke konfigurationsmuligheder.

Det er let at finde rundt takket være fem forskellige farvezoner, hvor lyset i tasterne frit kan stilles til de nuancer, du ønsker via den brugervenlige Steelseries Engine-software. Keyboardet er helt i plastik, men tasterne har god vandring og reagerer lynhurtigt. Som en fin detalje er der også USB-porte på bagsiden, så USB-nøgler eller andet kan tilsluttes direkte i tastaturet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job