Fuld kontrol over spillet

Med Apex har Steelseries skabt et veludrustet keyboard, som bør give de fleste gamere, hvad der kræves for at nedlægge fjenden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En gamer må ikke gå ned på udstyr, og et godt keyboard er så absolut blandt de ting, der bør være i arsenalet, før man begiver sig ud i de heftige kampe på den virtuelle slagmark.

Med Apex har Steelseries skabt et veludrustet keyboard, som bør give de fleste gamere, hvad der kræves for at nedlægge fjenden. Der er 88 taster samt 22 macro’er, som kan tildeles de ønskede kombinationer og fire separate lag, som du lynhurtigt kan skifte imellem, og dermed mangler der ikke konfigurationsmuligheder.

Det er let at finde rundt takket være fem forskellige farvezoner, hvor lyset i tasterne frit kan stilles til de nuancer, du ønsker via den brugervenlige Steelseries Engine-software. Keyboardet er helt i plastik, men tasterne har god vandring og reagerer lynhurtigt. Som en fin detalje er der også USB-porte på bagsiden, så USB-nøgler eller andet kan tilsluttes direkte i tastaturet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S