Fuld kontrol over spillet

Med Apex har Steelseries skabt et veludrustet keyboard, som bør give de fleste gamere, hvad der kræves for at nedlægge fjenden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En gamer må ikke gå ned på udstyr, og et godt keyboard er så absolut blandt de ting, der bør være i arsenalet, før man begiver sig ud i de heftige kampe på den virtuelle slagmark.

Med Apex har Steelseries skabt et veludrustet keyboard, som bør give de fleste gamere, hvad der kræves for at nedlægge fjenden. Der er 88 taster samt 22 macro’er, som kan tildeles de ønskede kombinationer og fire separate lag, som du lynhurtigt kan skifte imellem, og dermed mangler der ikke konfigurationsmuligheder.

Det er let at finde rundt takket være fem forskellige farvezoner, hvor lyset i tasterne frit kan stilles til de nuancer, du ønsker via den brugervenlige Steelseries Engine-software. Keyboardet er helt i plastik, men tasterne har god vandring og reagerer lynhurtigt. Som en fin detalje er der også USB-porte på bagsiden, så USB-nøgler eller andet kan tilsluttes direkte i tastaturet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS