Komfortabelt headset til gameren

SteelSeries Siberia Elite er et velbygget gaming headset med en
formidabel bærekomfort og et virkelig veloplagt og magtfuldt lydbillede.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siberia Elite er kompatibelt med såvel iOS-enheder, Android enheder, Mac og pc’er. Designet er ungt, smart og elegant samtidig med, at det er praktisk, det er næsten for meget af det gode. Vi har testet den hvide udgave, hvor de to ørepuder minder om to gigantiske, læderbeklædte skumfiduser, der omslutter øret. Det føles også således, på den gode måde forstås.

Ørepuderne hviler utroligt blidt på ørerne, hvilket giver en glimrende passiv støjdæmpning. Komforten øges af bøjlen med det blødt polstrede hovedbånd, der tilpasser sig efter brugerens hoved. Smarte løsninger er det også blevet til, tænd og sluk for den indbyggede mikrofon ved at dreje på den i ørekoppen integrerede ring i venstre side.

I højre side ændres volumen på samme måde. Ikke noget med at famle rundt i kampens hede. Der er også blevet plads til spil for galleriet, for inden i førnævnte ringe er der en LED-diode-ring, der kan vise 16,7 millioner farver med indbygget farveskift.

Lyset styres ved at downloade SteelSeries Engine 3 softwaren, der kan hentes til pc og Mac. Her kan du også vælge forskellige lyd-presets, bruge equalizer samt justere indstillingerne for mikrofonen. Siberia Elite kommer med et par flade ledninger, der ikke filtrer, adaptere og USB lydkort med tilslutning til computerens USB-port.

Siberia Elites frekvensområde går fra 16 Hz til 28 kHz ved en følsomhed på 113 dB, lyden er meget kraftfuld, effekter gengives meget overbevisende, og det gælder også stemmer. Lyden er meget klar og tydelig lige fra de svageste til de højeste, og det uden forvrængninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS