Komfortabelt headset til gameren

SteelSeries Siberia Elite er et velbygget gaming headset med en
formidabel bærekomfort og et virkelig veloplagt og magtfuldt lydbillede.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siberia Elite er kompatibelt med såvel iOS-enheder, Android enheder, Mac og pc’er. Designet er ungt, smart og elegant samtidig med, at det er praktisk, det er næsten for meget af det gode. Vi har testet den hvide udgave, hvor de to ørepuder minder om to gigantiske, læderbeklædte skumfiduser, der omslutter øret. Det føles også således, på den gode måde forstås.

Ørepuderne hviler utroligt blidt på ørerne, hvilket giver en glimrende passiv støjdæmpning. Komforten øges af bøjlen med det blødt polstrede hovedbånd, der tilpasser sig efter brugerens hoved. Smarte løsninger er det også blevet til, tænd og sluk for den indbyggede mikrofon ved at dreje på den i ørekoppen integrerede ring i venstre side.

I højre side ændres volumen på samme måde. Ikke noget med at famle rundt i kampens hede. Der er også blevet plads til spil for galleriet, for inden i førnævnte ringe er der en LED-diode-ring, der kan vise 16,7 millioner farver med indbygget farveskift.

Lyset styres ved at downloade SteelSeries Engine 3 softwaren, der kan hentes til pc og Mac. Her kan du også vælge forskellige lyd-presets, bruge equalizer samt justere indstillingerne for mikrofonen. Siberia Elite kommer med et par flade ledninger, der ikke filtrer, adaptere og USB lydkort med tilslutning til computerens USB-port.

Siberia Elites frekvensområde går fra 16 Hz til 28 kHz ved en følsomhed på 113 dB, lyden er meget kraftfuld, effekter gengives meget overbevisende, og det gælder også stemmer. Lyden er meget klar og tydelig lige fra de svageste til de højeste, og det uden forvrængninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S