Multimaskine med to systemer

Transformer Book Trio er både bærbar, stationær og tablet i en og samme maskine, men med to forskellige systemer. Det kunne have blevet noget værre rod, men Asus er sluppet overraskende godt fra det halsbrækkende forsøg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forestillingen om et enkelt system, der skal kunne det hele, er måske i virkeligheden slet ikke den mest hensigtsmæssige. Windows’ er uforligneligt, når det kommer til traditionelt desktop-arbejde. Som letvægts-system til en tablet, halter det imidlertid enormt. Android er derimod ideelt til underholdning og typisk tablet-brug, men har sine mangler, når det kommer til produktivitet.

Så hvorfor gå på kompromis og vælge blot det ene? Det har udviklerne hos Asus spurgt sig selv om, og svaret blev Transformer Book Trio – en enhed der ikke går på kompromis, men tager konceptet ”hybridcomputer” til sin yderste konsekvens.

To selvstændige systemer

Transformer Book Trio er ikke blot en Windows-bærbar, der fungerer som en Windows-tablet, når du tager skærmen af, lige som vi efterhånden har set utallige eksempler på.

I tastaturet sidder godt nok en Core i5-processor og et komplet Windows 8-system, så du kan arbejde i Windows helt som på en almindelig bærbar. Dertil kommer imidlertid, at skærmen i sig selv udgør en selvstændig Android 4.2-tablet med egen Tegra 4-processor og alt, hvad du ellers forventer af en anstændig tablet.

Det betyder, at du ikke skal trækkes med et mangelfuldt Windows-system, når du bruger Transformer Book Trio som tablet, men kan nyde godt af Android og det væld af apps, du finder på Google Play.

Anvendelsesmulighederne begrænser sig imidlertid ikke blot til disse to (i så fald ville ”Trio” jo være falsk varebetegnelse). En tredje mulighed er nemlig, at du kan bruge maskinen som stationær pc, når du kobler en skærm til tastaturdelen.

Brugervenlig betjening

Med disse mange anvendelsesmuligheder kunne man frygte, at Transformer Book Trio i praksis ville forvirre mere end fornøje, men faktisk har Asus formået at skrue det hele ganske hensigtsmæssigt sammen.

Man har hurtigt tag på at skifte mellem de forskellige funktionstilstande. En enkelt knap får dig fra det ene system til det andet. Det kunne næsten ikke være mere simpelt. Tager du skærmen af, skifter enheden automatisk til Android, men det ganske glimrende tastatur kan du få gavn af, hvad enten du kører Windows eller Android. Vil du anvende Transformer Book Trio som stationær er der såvel mini-displayport som microHDMI til at koble en skærm i tastaturet.

En lille finurlighed er dog, at man skal starte Windows- og Android separat med hver sin power-knap. Desuden må man vænne sig til, at de to dele kører med hver sin harddisk, hvilket kan køre det lidt besværligt, hvis man eksempelvis vil arbejde med billeder taget via Android i et Windows-program.

Rigeligt med power

Brugeroplevelsen er således glat og ubesværet langt det meste af vejen, ikke mindst fordi kræfterne i både tablet-del og laptop-del er fuldt tilstrækkelige til at få det bedste ud af de respektive brugergrænseflader – som i øvrigt begge kommer flot til sin ret på den fine 11,6” full HD-skærm.

For den, som søger en laptop såvel som en tablet helt uden kompromisser og med mulighed for at bruge dem fleksibelt på tværs af hinanden, er Transformer Book Trio således en rigtig habil løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S