Asus ET2321

En stærk alt-i-en-pc med flot skærm, men ikke for dem, der vil give den fuld gas med touchstyring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Meget stilren computer udført i gode materialer og med en god samlingskvalitet. ET2321 har en full HD-touchskærm, der fungerer upåklageligt, men den er mere egnet til brugere, for hvem touch ikke er det primære.

Der er nemlig ikke mulighed for at lægge skærmen ret langt bagover, hvorfor touchbetjening over længere tid vil føles lidt anstrengende. Computeren kan heller ikke vægophænges.

Den er til gengæld lidt af et udstyrsstykke med tre USB 3.0-porte, tre USB 2.0-porte, to HDMI-porte, kortlæser og stik til en Asus subwoofer, der, hvis man køber og tilslutter den, giver noget mere basniveau end normalt for disse alt i en-computere.

Der er tale om en rimelig stærk maskine med en fornuftig Intel Corei7-4500U dual core-processor.

Der er også et pænt stærkt, dedikerert grafikkort, selvom ydelsen her generelt halter lidt efter de allerbedste, selv med samme grafikort.
Computeren er til gengæld testens eneste deltager med en 128 GB ssd til operativsystemet samt en 1 TB harddisk til lagring. Begge drev er oven i købet meget hurtige, specielt er ssd’en hurtig til læseoperationer. Derfor føles Asus ET2321 også meget kvik og responsiv i brug.

Full HD-touchskærmen fungerer fint til touch. Det er samtidig en af testens mest lysstærke skærme med flotte farver, gode farveskaleringer og kontrastniveauer, der dog er set bedre. Man kan her regulere skærmindstillingerne via knapper som på en almindelig skærm.

ET2321 er også testens eneste deltager med indbygget 802.11ac Wi-Fi. Der medfølger trådløs mus og tastatur, dog er musen lille og tastaturet gennemsnitligt. En fin alt i en-computer, der får Alt om DATA’s anbefaling.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect