Asus ET2321

En stærk alt-i-en-pc med flot skærm, men ikke for dem, der vil give den fuld gas med touchstyring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Meget stilren computer udført i gode materialer og med en god samlingskvalitet. ET2321 har en full HD-touchskærm, der fungerer upåklageligt, men den er mere egnet til brugere, for hvem touch ikke er det primære.

Der er nemlig ikke mulighed for at lægge skærmen ret langt bagover, hvorfor touchbetjening over længere tid vil føles lidt anstrengende. Computeren kan heller ikke vægophænges.

Den er til gengæld lidt af et udstyrsstykke med tre USB 3.0-porte, tre USB 2.0-porte, to HDMI-porte, kortlæser og stik til en Asus subwoofer, der, hvis man køber og tilslutter den, giver noget mere basniveau end normalt for disse alt i en-computere.

Der er tale om en rimelig stærk maskine med en fornuftig Intel Corei7-4500U dual core-processor.

Der er også et pænt stærkt, dedikerert grafikkort, selvom ydelsen her generelt halter lidt efter de allerbedste, selv med samme grafikort.
Computeren er til gengæld testens eneste deltager med en 128 GB ssd til operativsystemet samt en 1 TB harddisk til lagring. Begge drev er oven i købet meget hurtige, specielt er ssd’en hurtig til læseoperationer. Derfor føles Asus ET2321 også meget kvik og responsiv i brug.

Full HD-touchskærmen fungerer fint til touch. Det er samtidig en af testens mest lysstærke skærme med flotte farver, gode farveskaleringer og kontrastniveauer, der dog er set bedre. Man kan her regulere skærmindstillingerne via knapper som på en almindelig skærm.

ET2321 er også testens eneste deltager med indbygget 802.11ac Wi-Fi. Der medfølger trådløs mus og tastatur, dog er musen lille og tastaturet gennemsnitligt. En fin alt i en-computer, der får Alt om DATA’s anbefaling.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse