Hackerangreb mod Apple fortsætter

Sikkerhedshuller i Apples iOS styresystem medfører usikkerhed blandt
Apple-brugere, der længe har lænet sig tilbage uden at bekymre sig om
virus eller hackerangreb. Den tid er forbi, da Apple-brugere langt fra
er fredet hvad angår internetsikkerhed, siger dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På trods af Apples popularitet i store dele af verden viser nye tal fra analysefirmaet IDC, at hele 85 % af smartphone-brugere benytter sig af Googles Android. Hackere har altid haft en forkærlighed for de systemer, hvor flest mulige mennesker bliver ramt, hvilket har været tilfældet med Android og Windows. Sikkerhedseksperten mener derfor, at dette er en af de væsentligste grunde til, at Apple ikke har været udsat for ligeså mange hackerangreb som konkurrenterne.

Apples succes er stadig voksende og ligger højere end både Microsoft og Google på listen over de bedst rankede brands i 2014.

"I takt med Apples succes er de seneste hackerangreb mod Apples styresystem kun lige begyndt og vil helt sikkert fortsætte i et større omfang. Det er derfor altafgørende, at du beskytter dine personlige oplysninger på nettet, uanset om du anvender Apple-produkter, der kører på deres eget iOS system eller produkter med Android eller Windows, siger sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra det danske sikkerhedsfirma www.MYSecurityCenter.com

De mange sikkerhedshuller der er fundet i Apples iOS styresystem illustrerer, at Apple-brugere langt fra er fredet, når det kommer til sikkerhed på internettet.

For nylig blev en ny teknik, der anvendes af hackere, identificeret af Det Nationale Råd for Cybersikkerhed. Teknikken der kaldes ”Masque Attack” gør det muligt at hacke sig ind i Apples enheder, hvilket medfører alvorlige sikkerhedshuller hos softwaregiganten. Ved hjælp af denne teknik er det muligt at stjæle login-oplysninger, hvilket gør det nemt at finde frem til personlige data i iPhones og iPads.

"Apple-brugere og danskere generelt er ligeglade med om fremmede får adgang til vores personlige oplysninger og tænker hverken på internet- eller mobilsikkerhed. Men med den seneste tids identitetstyveri og hackerangreb af bl.a. iCloud er det hamrende vigtigt, at du sikrer alle de enheder, som du går på nettet med", siger sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen.

Han vurderer, at vi i fremtiden vil se mange flere forsøg på hackerangreb, hvor phishing vil være blandt de førerende teknikker, som hackere vil anvende. Og uanset hvilket styresystem du bruger, er det vigtigt at tænke sig om og beskytte sig, hver gang du benytter internettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car