Hackerangreb mod Apple fortsætter

Sikkerhedshuller i Apples iOS styresystem medfører usikkerhed blandt
Apple-brugere, der længe har lænet sig tilbage uden at bekymre sig om
virus eller hackerangreb. Den tid er forbi, da Apple-brugere langt fra
er fredet hvad angår internetsikkerhed, siger dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På trods af Apples popularitet i store dele af verden viser nye tal fra analysefirmaet IDC, at hele 85 % af smartphone-brugere benytter sig af Googles Android. Hackere har altid haft en forkærlighed for de systemer, hvor flest mulige mennesker bliver ramt, hvilket har været tilfældet med Android og Windows. Sikkerhedseksperten mener derfor, at dette er en af de væsentligste grunde til, at Apple ikke har været udsat for ligeså mange hackerangreb som konkurrenterne.

Apples succes er stadig voksende og ligger højere end både Microsoft og Google på listen over de bedst rankede brands i 2014.

"I takt med Apples succes er de seneste hackerangreb mod Apples styresystem kun lige begyndt og vil helt sikkert fortsætte i et større omfang. Det er derfor altafgørende, at du beskytter dine personlige oplysninger på nettet, uanset om du anvender Apple-produkter, der kører på deres eget iOS system eller produkter med Android eller Windows, siger sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra det danske sikkerhedsfirma www.MYSecurityCenter.com

De mange sikkerhedshuller der er fundet i Apples iOS styresystem illustrerer, at Apple-brugere langt fra er fredet, når det kommer til sikkerhed på internettet.

For nylig blev en ny teknik, der anvendes af hackere, identificeret af Det Nationale Råd for Cybersikkerhed. Teknikken der kaldes ”Masque Attack” gør det muligt at hacke sig ind i Apples enheder, hvilket medfører alvorlige sikkerhedshuller hos softwaregiganten. Ved hjælp af denne teknik er det muligt at stjæle login-oplysninger, hvilket gør det nemt at finde frem til personlige data i iPhones og iPads.

"Apple-brugere og danskere generelt er ligeglade med om fremmede får adgang til vores personlige oplysninger og tænker hverken på internet- eller mobilsikkerhed. Men med den seneste tids identitetstyveri og hackerangreb af bl.a. iCloud er det hamrende vigtigt, at du sikrer alle de enheder, som du går på nettet med", siger sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen.

Han vurderer, at vi i fremtiden vil se mange flere forsøg på hackerangreb, hvor phishing vil være blandt de førerende teknikker, som hackere vil anvende. Og uanset hvilket styresystem du bruger, er det vigtigt at tænke sig om og beskytte sig, hver gang du benytter internettet.

Læses lige nu

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS