Commodore 64 er tilbage

Den klassiske 80’er-computer er tilbage i nyt bærbart format, men med alle de velkendte spil og programmer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Commodore 64 havde herredømmet på pc-markedet i 80’erne, hvor den ikoniske computer især blev brugt som spillemaskine.

Nu er den imidlertid tilbage med autentisk software, snuppet fra C64DTV-emuleringen fra 2004, men i et nyt bærbart format. Således kan du få lov at køre alle de programmer, der blev udviklet til den, ikke mindst de klassiske spil, som styres med joystick eller ved hjælp af computerens mousepad. Maskinen, som hedder C64p, har 7-tommers LCD-skærm med opløsning på 480 x 234 pixels samt et indbygget batteri på 1800 mAh, der skal kunne holde tre timer.

Der er dog et begrænset antal til salg, som sælges via ebay til en pris, der lige nu ligger på lidt over seks tusind kroner.

Der er mere information på producentens hjemmeside.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS