Commodore 64 er tilbage

Den klassiske 80’er-computer er tilbage i nyt bærbart format, men med alle de velkendte spil og programmer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Commodore 64 havde herredømmet på pc-markedet i 80’erne, hvor den ikoniske computer især blev brugt som spillemaskine.

Nu er den imidlertid tilbage med autentisk software, snuppet fra C64DTV-emuleringen fra 2004, men i et nyt bærbart format. Således kan du få lov at køre alle de programmer, der blev udviklet til den, ikke mindst de klassiske spil, som styres med joystick eller ved hjælp af computerens mousepad. Maskinen, som hedder C64p, har 7-tommers LCD-skærm med opløsning på 480 x 234 pixels samt et indbygget batteri på 1800 mAh, der skal kunne holde tre timer.

Der er dog et begrænset antal til salg, som sælges via ebay til en pris, der lige nu ligger på lidt over seks tusind kroner.

Der er mere information på producentens hjemmeside.

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS