Commodore 64 er tilbage

Den klassiske 80’er-computer er tilbage i nyt bærbart format, men med alle de velkendte spil og programmer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Commodore 64 havde herredømmet på pc-markedet i 80’erne, hvor den ikoniske computer især blev brugt som spillemaskine.

Nu er den imidlertid tilbage med autentisk software, snuppet fra C64DTV-emuleringen fra 2004, men i et nyt bærbart format. Således kan du få lov at køre alle de programmer, der blev udviklet til den, ikke mindst de klassiske spil, som styres med joystick eller ved hjælp af computerens mousepad. Maskinen, som hedder C64p, har 7-tommers LCD-skærm med opløsning på 480 x 234 pixels samt et indbygget batteri på 1800 mAh, der skal kunne holde tre timer.

Der er dog et begrænset antal til salg, som sælges via ebay til en pris, der lige nu ligger på lidt over seks tusind kroner.

Der er mere information på producentens hjemmeside.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S