Acer klar med et monster af et mediecenter

Revo One giver ikke kun adgang til masser af underholdning på tv'et. Acers nye medieboks kan også rumme hele familiens samling af digitalt indhold og fungere som dit eget private lager i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple TV er ikke den eneste løsning, hvis du vil have adgang til streaming og digital underholdning på tv'et. Acer kommer nu med et helt anderledes bud på, hvordan du kan gøre dit tv smartere. På CES-messen har Acer netop fremvist Revo One RL85. Vi fik et nærmere kig på den lille medieboks søndag formiddag.

Selvom den fysisk ikke fylder det store, rummer Revo One kræfter som kan matche en almindelig computer, og en lagerkapacitet, der burde være nok til at dække de fleste familiers behov.

Udover at give dig en genvej til alle de populære streaming-tjenester, fungerer den som en fuldblods Windows-pc og en komplet medieserver, du kan tilgå fra skyen.

Den lille maskine fås med Core i3- eller i5-processorer samt op til 8 GB ram. Der er 2TB indbygget lager, men takket være to SATA-porte kan kapaciteten udvides op til 6TB. Harddiskene kan forbindes i RAID 0/1/5, så det er muligt at spejle indholdet.

Der er desuden indgang til SD-kort samt to USB 2.0-porte og to USB 3.0-porte. Boksen kan tilkobles op til to skærme via HDMI og Mini DisplayPort, med understøttelse af Ultra HD på begge. Til den med det store surround-setup, er der også 7.1 kanals audio-udgang.

Den indbyggede WiFi-forbindelse er baseret på hurtig ac-teknologi og indholdet på Acer Revo kan tilgås fra skyen via din computer, smartphone og tablet.

Den lille boks fås i sort og hvid og er skabt i stilrent design med afrundede kanter. Den klikkes nemt fra hinanden for at udskifte harddiske.

Acer Revo One RL85 vil være tilgængelig i europæiske butikker fra januar og med en startpris på 269 euro.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job