Acer klar med et monster af et mediecenter

Revo One giver ikke kun adgang til masser af underholdning på tv'et. Acers nye medieboks kan også rumme hele familiens samling af digitalt indhold og fungere som dit eget private lager i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple TV er ikke den eneste løsning, hvis du vil have adgang til streaming og digital underholdning på tv'et. Acer kommer nu med et helt anderledes bud på, hvordan du kan gøre dit tv smartere. På CES-messen har Acer netop fremvist Revo One RL85. Vi fik et nærmere kig på den lille medieboks søndag formiddag.

Selvom den fysisk ikke fylder det store, rummer Revo One kræfter som kan matche en almindelig computer, og en lagerkapacitet, der burde være nok til at dække de fleste familiers behov.

Udover at give dig en genvej til alle de populære streaming-tjenester, fungerer den som en fuldblods Windows-pc og en komplet medieserver, du kan tilgå fra skyen.

Den lille maskine fås med Core i3- eller i5-processorer samt op til 8 GB ram. Der er 2TB indbygget lager, men takket være to SATA-porte kan kapaciteten udvides op til 6TB. Harddiskene kan forbindes i RAID 0/1/5, så det er muligt at spejle indholdet.

Der er desuden indgang til SD-kort samt to USB 2.0-porte og to USB 3.0-porte. Boksen kan tilkobles op til to skærme via HDMI og Mini DisplayPort, med understøttelse af Ultra HD på begge. Til den med det store surround-setup, er der også 7.1 kanals audio-udgang.

Den indbyggede WiFi-forbindelse er baseret på hurtig ac-teknologi og indholdet på Acer Revo kan tilgås fra skyen via din computer, smartphone og tablet.

Den lille boks fås i sort og hvid og er skabt i stilrent design med afrundede kanter. Den klikkes nemt fra hinanden for at udskifte harddiske.

Acer Revo One RL85 vil være tilgængelig i europæiske butikker fra januar og med en startpris på 269 euro.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job