Aflur billedets exif og itpc-informationer

Se indlejrede billedinformationer i jpeg filer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

JPEGsnoop er et lille uanseligt program, der ikke ser ud af så meget. Programmet er også kun skabt med et formål. Det er at give brugere, der er interesseret, adgang til de informationer om fotoet og dets skabelse, der typisk findes indlejret i digitale fotos.

JPEGsnoop er et portabelt program, så det er ikke nødvendig at installere det, klik på exe-filen og programmet starter. JPEGsnoop kan anvendes under Windows XP til og med Windows 8, som det nok ikke overrasker er programmet beregnet til at lokke exif- og itpc-informationer ud af filer, der indeholder en imbedded jpeg-fil.

Det kan være AVI-filer, hvis det brugte codec baserer på Motion Jpeg (MJPG). Programmet er ret smalt af natur og det vil mest interessere fotoentusiaster.

Det er muligt at se oplysninger om billedets kvalitet, dets størrelse og oplysninger om dets quantization matrix tabel, RGB-histogram og huffman-tabel med mere. De dygtige skulle kunne bruge programmet til at se, om et foto er manipuleret eller ej.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job