Aflur billedets exif og itpc-informationer

Se indlejrede billedinformationer i jpeg filer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

JPEGsnoop er et lille uanseligt program, der ikke ser ud af så meget. Programmet er også kun skabt med et formål. Det er at give brugere, der er interesseret, adgang til de informationer om fotoet og dets skabelse, der typisk findes indlejret i digitale fotos.

JPEGsnoop er et portabelt program, så det er ikke nødvendig at installere det, klik på exe-filen og programmet starter. JPEGsnoop kan anvendes under Windows XP til og med Windows 8, som det nok ikke overrasker er programmet beregnet til at lokke exif- og itpc-informationer ud af filer, der indeholder en imbedded jpeg-fil.

Det kan være AVI-filer, hvis det brugte codec baserer på Motion Jpeg (MJPG). Programmet er ret smalt af natur og det vil mest interessere fotoentusiaster.

Det er muligt at se oplysninger om billedets kvalitet, dets størrelse og oplysninger om dets quantization matrix tabel, RGB-histogram og huffman-tabel med mere. De dygtige skulle kunne bruge programmet til at se, om et foto er manipuleret eller ej.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S