Aflur billedets exif og itpc-informationer

Se indlejrede billedinformationer i jpeg filer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

JPEGsnoop er et lille uanseligt program, der ikke ser ud af så meget. Programmet er også kun skabt med et formål. Det er at give brugere, der er interesseret, adgang til de informationer om fotoet og dets skabelse, der typisk findes indlejret i digitale fotos.

JPEGsnoop er et portabelt program, så det er ikke nødvendig at installere det, klik på exe-filen og programmet starter. JPEGsnoop kan anvendes under Windows XP til og med Windows 8, som det nok ikke overrasker er programmet beregnet til at lokke exif- og itpc-informationer ud af filer, der indeholder en imbedded jpeg-fil.

Det kan være AVI-filer, hvis det brugte codec baserer på Motion Jpeg (MJPG). Programmet er ret smalt af natur og det vil mest interessere fotoentusiaster.

Det er muligt at se oplysninger om billedets kvalitet, dets størrelse og oplysninger om dets quantization matrix tabel, RGB-histogram og huffman-tabel med mere. De dygtige skulle kunne bruge programmet til at se, om et foto er manipuleret eller ej.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS