Aflur billedets exif og itpc-informationer

Se indlejrede billedinformationer i jpeg filer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

JPEGsnoop er et lille uanseligt program, der ikke ser ud af så meget. Programmet er også kun skabt med et formål. Det er at give brugere, der er interesseret, adgang til de informationer om fotoet og dets skabelse, der typisk findes indlejret i digitale fotos.

JPEGsnoop er et portabelt program, så det er ikke nødvendig at installere det, klik på exe-filen og programmet starter. JPEGsnoop kan anvendes under Windows XP til og med Windows 8, som det nok ikke overrasker er programmet beregnet til at lokke exif- og itpc-informationer ud af filer, der indeholder en imbedded jpeg-fil.

Det kan være AVI-filer, hvis det brugte codec baserer på Motion Jpeg (MJPG). Programmet er ret smalt af natur og det vil mest interessere fotoentusiaster.

Det er muligt at se oplysninger om billedets kvalitet, dets størrelse og oplysninger om dets quantization matrix tabel, RGB-histogram og huffman-tabel med mere. De dygtige skulle kunne bruge programmet til at se, om et foto er manipuleret eller ej.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network