Chromebook med kæmpeskærm

Acer er klar med den første Chromebook, der har stor skærm på 15,6".

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skærmstørrelserne på bærbare computere er skrumpet. 11-13 tommer er efterhånden blevet standard og således kan det nærmest virke enormt med en 15,6" skærm, som ellers for blot få år siden var det mest almindelige.

Som de første på markedet kommer Acer nu med en Chromebook af denne størrelse. Den fik vi lov at se nærmere på i går formiddags på CES-messen.

Chromebook 15 fås både med og uden touch og med enten HD- eller Full HD-opløsning.

Kræfterne får den fra en Intel Core i3-processor af femte generation eller en Intel Celeron 3205U. Som det er standard for Chromebooks er Acers maskine forsynet med SSD som lager, og der er er desuden kortlæser.

Den kommer hurtigt på nettet via MIMO 2x2 Wifi 802.11ac og eksterne enheder kan forbindes via Bluetooth 4.0, en USB 3.0-port, en USB 2.0-port eller HDMI.

Højttalerne skal levere høj og klar lyd, og der er HD webcam, så du kan foretage videosamtaler med god billedkvalitet.

Chromebook 15 er bygget solidt, så den kan tåle nogle knubs og har en ru overflade, som skal gøre at den er god at holde på. Vægten er 2.2 kilo og den er 24.2 mm tyk.

Den nye maskine fås med 16Gb eller 32GB lager og enten 2GB eller 4GB ram. Den er på markedet i løbet af februar og den europæiske pris vil starte på 279 euro.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S