LG giver den buede mobil en chance til

G Flex 2 er buet som sin forgænger, men er mindre, har skarpere skærm, forbedret kamera og ottekernet processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blandt nyhederne på LGs pressemøde på CES messen i går, var efterfølgeren til sidste års måske mest opsigtsvækkende mobil - den buede G Flex.

Den nye mobil har 5,5-tommer P-OLED-skærm med Full HD-opløsning, der giver pixeltæthed på mere end 400 ppi.

G Flex 2 er en af de første smartphones, der kommer med Qualcomms ottekernede Snapdragon 810-processor. Derudover er den forsynet med et forbedret kamera på 13 MP med laserautofokus og optisk billedstabilisering (OIS) for skarpe billeder i alle situationer.

LG G Flex 2 kører med Android Lollipop 5.0, og er udstyret med funktioner som KnockOn og KnockCode, Gesture Shot, Touch & Shoot samt LG Smart Keyboard, et kraftfuldt batteri og LG’s karakteristiske Rear Key.

En af de funktioner, der skabte opmærksomhed omkring den første G Flex var den tynde film på bagsiden som automatisk helbredte mindre ridser og fik smartphonen til at se ny ud i længere tid. I G Flex 2 er det innovative materiale blevet videreudviklet, hvilket gør, at overfladiske ridser, der opstår i daglig brug, helbredes op til 60 gange hurtigere end hos forgængeren – på cirka fem sekunder i stedet for tre minutter.

LG G Flex 2 lanceres på det danske marked i første kvartal. Prisen annonceres senere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job