LG giver den buede mobil en chance til

G Flex 2 er buet som sin forgænger, men er mindre, har skarpere skærm, forbedret kamera og ottekernet processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blandt nyhederne på LGs pressemøde på CES messen i går, var efterfølgeren til sidste års måske mest opsigtsvækkende mobil - den buede G Flex.

Den nye mobil har 5,5-tommer P-OLED-skærm med Full HD-opløsning, der giver pixeltæthed på mere end 400 ppi.

G Flex 2 er en af de første smartphones, der kommer med Qualcomms ottekernede Snapdragon 810-processor. Derudover er den forsynet med et forbedret kamera på 13 MP med laserautofokus og optisk billedstabilisering (OIS) for skarpe billeder i alle situationer.

LG G Flex 2 kører med Android Lollipop 5.0, og er udstyret med funktioner som KnockOn og KnockCode, Gesture Shot, Touch & Shoot samt LG Smart Keyboard, et kraftfuldt batteri og LG’s karakteristiske Rear Key.

En af de funktioner, der skabte opmærksomhed omkring den første G Flex var den tynde film på bagsiden som automatisk helbredte mindre ridser og fik smartphonen til at se ny ud i længere tid. I G Flex 2 er det innovative materiale blevet videreudviklet, hvilket gør, at overfladiske ridser, der opstår i daglig brug, helbredes op til 60 gange hurtigere end hos forgængeren – på cirka fem sekunder i stedet for tre minutter.

LG G Flex 2 lanceres på det danske marked i første kvartal. Prisen annonceres senere.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S