LG giver den buede mobil en chance til

G Flex 2 er buet som sin forgænger, men er mindre, har skarpere skærm, forbedret kamera og ottekernet processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blandt nyhederne på LGs pressemøde på CES messen i går, var efterfølgeren til sidste års måske mest opsigtsvækkende mobil - den buede G Flex.

Den nye mobil har 5,5-tommer P-OLED-skærm med Full HD-opløsning, der giver pixeltæthed på mere end 400 ppi.

G Flex 2 er en af de første smartphones, der kommer med Qualcomms ottekernede Snapdragon 810-processor. Derudover er den forsynet med et forbedret kamera på 13 MP med laserautofokus og optisk billedstabilisering (OIS) for skarpe billeder i alle situationer.

LG G Flex 2 kører med Android Lollipop 5.0, og er udstyret med funktioner som KnockOn og KnockCode, Gesture Shot, Touch & Shoot samt LG Smart Keyboard, et kraftfuldt batteri og LG’s karakteristiske Rear Key.

En af de funktioner, der skabte opmærksomhed omkring den første G Flex var den tynde film på bagsiden som automatisk helbredte mindre ridser og fik smartphonen til at se ny ud i længere tid. I G Flex 2 er det innovative materiale blevet videreudviklet, hvilket gør, at overfladiske ridser, der opstår i daglig brug, helbredes op til 60 gange hurtigere end hos forgængeren – på cirka fem sekunder i stedet for tre minutter.

LG G Flex 2 lanceres på det danske marked i første kvartal. Prisen annonceres senere.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S