Sony lancerer Walkman til HiFi-hovederne

Walkman NW-ZX2 leverer musik i højeste digitale kvalitet, og kommer med ny teknologi, der forbedrer den trådløse lyd via Bluetooth.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En tydelig tendens på årets CES-messe var en forbedring af lydkvaliteten på de digitale afspillere. Neil Young er gået i front med sin PonoPlayer, men også de store producenter er med på vognen. Således kommer Sony nu med den første Walkman, der er skabt til at levere lyd af højeste digitale kvalitet.

NW-ZX2 håndtere lyd i op til 192 kHz/24-bit og er udstyret med Sonys egen S-Master HX digitalforstærker, som for at bevare signalet så rent som muligt, ordner lydbehandlingen i det digitale domæne. Samtidig sørger DSEE HX-behandlingen for at genskabe vigtige højfrekvente lydinformation, der går tabt i komprimerede lydfiler. CD og MP3-lyd opskaleres således, ligesom man eksempelvis kender det fra 4K-tv’er. Det skal gøre at lyden fremstår med en større klarhed.

Fysisk set er afspilleren ligeledes designet til at levere bedst muligt music-performance. Rammen er skabt i aluminium, mens det indre er udført i guld-belagt cobber, der reducerer elektrisk impedans. Enhver komponent i NW-ZX2 er samtidig skabt med henblik på den optimal lydgengivelse.
Ikke mindre end to digital clock kilder med dedikerede krystal-oscillatorer for 44.1/88.2/176.4 kHz (CD/DSD) og 48/96/192 kHz-kilder styrer det digitale signal. Det skal give ekstra stor klarhed og forbedret stereo-separation.

NW-ZX2 er den første Walkman som understøtter LDAC kodekset. Den nye teknologi er udviklet af Sony for at give høj trådløs lydkvalitet via Bluetooth. Dataoverførslen skal være tre gange så effektiv som almindelig Bluetooth-forbindelse, så lytteren får en bedre trådløs lytteoplevelse. Forbindelsen til dine højttalere eller hovedtelefoner kan oprettes med enkelt berøring takket være NFC.

Dual-band Wi-Fi gør det muligt at nyde Hi-Res music fra dit hjemmenetværk uden udfald I forbindelsen. Afspilleren kan også tilkobles hovedtelefonsforstærkere og convertere direkte via USB audio, så man får en ren jitter-fri digital forbindelse.

Der er 128GB internt lager, som kan udvides til 256GB via microSD-kort card. Det giver plads til mere end 1700 sange i Hi-Res-kvalitet (at 150MB/song). Batteriet skal kunne levere op til 60 timers afspilning på en opladning.

Sony Walkman NW-ZX2 lander I de danske butikker I løbet af foråret. Prisen bliver cirka 10.000 kroner.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Konsulent til KMD Health & Social

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job