Motion med velgørende formål

Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Margarineproducenten Becel og Hjerteforeningen informerer sammen danskerne om vigtigheden af at bevæge sig. Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Du kan med Gå for hjertet aflæse den tilbagelagte strækning på et over-skueligt kort.

Den er forbundet med gps’en i din mobil, så du ved præcis, hvor meget du har gået eller løbet, og hvor hurtigt det er sket. Du kan se på et kort, hvilken distance du har lagt bag dig, og din historik bliver samlet.

Du kan se seneste præstationer, og hvor mange penge du har samlet ind til Hjerteforeningen. Ydermere bliver dine data sammenlignet med andre brugere.

Appen har svært ved at skelne mellem cykling, løb og gang, hvilket er en svaghed, hvis du vil konkurrere med andre brugere. Cykler du op til omkring 20 km i timen, vil det blive registreret som løb.

Ser vi bort fra denne svaghed, er Gå for hjertet en glimrende app, da den er meget brugervenlig, den rummer gode råd til kost og motion, den gør motionen til en social begivenhed, og den støtter et godt formål.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S