Motion med velgørende formål

Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Margarineproducenten Becel og Hjerteforeningen informerer sammen danskerne om vigtigheden af at bevæge sig. Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Du kan med Gå for hjertet aflæse den tilbagelagte strækning på et over-skueligt kort.

Den er forbundet med gps’en i din mobil, så du ved præcis, hvor meget du har gået eller løbet, og hvor hurtigt det er sket. Du kan se på et kort, hvilken distance du har lagt bag dig, og din historik bliver samlet.

Du kan se seneste præstationer, og hvor mange penge du har samlet ind til Hjerteforeningen. Ydermere bliver dine data sammenlignet med andre brugere.

Appen har svært ved at skelne mellem cykling, løb og gang, hvilket er en svaghed, hvis du vil konkurrere med andre brugere. Cykler du op til omkring 20 km i timen, vil det blive registreret som løb.

Ser vi bort fra denne svaghed, er Gå for hjertet en glimrende app, da den er meget brugervenlig, den rummer gode råd til kost og motion, den gør motionen til en social begivenhed, og den støtter et godt formål.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S