Motion med velgørende formål

Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Margarineproducenten Becel og Hjerteforeningen informerer sammen danskerne om vigtigheden af at bevæge sig. Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Du kan med Gå for hjertet aflæse den tilbagelagte strækning på et over-skueligt kort.

Den er forbundet med gps’en i din mobil, så du ved præcis, hvor meget du har gået eller løbet, og hvor hurtigt det er sket. Du kan se på et kort, hvilken distance du har lagt bag dig, og din historik bliver samlet.

Du kan se seneste præstationer, og hvor mange penge du har samlet ind til Hjerteforeningen. Ydermere bliver dine data sammenlignet med andre brugere.

Appen har svært ved at skelne mellem cykling, løb og gang, hvilket er en svaghed, hvis du vil konkurrere med andre brugere. Cykler du op til omkring 20 km i timen, vil det blive registreret som løb.

Ser vi bort fra denne svaghed, er Gå for hjertet en glimrende app, da den er meget brugervenlig, den rummer gode råd til kost og motion, den gør motionen til en social begivenhed, og den støtter et godt formål.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest