Motion med velgørende formål

Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Margarineproducenten Becel og Hjerteforeningen informerer sammen danskerne om vigtigheden af at bevæge sig. Appen Gå for hjertet er en skridttæller med det velgørende formål at støtte Hjerteforeningen med én krone pr. gået kilometer.

Du kan med Gå for hjertet aflæse den tilbagelagte strækning på et over-skueligt kort.

Den er forbundet med gps’en i din mobil, så du ved præcis, hvor meget du har gået eller løbet, og hvor hurtigt det er sket. Du kan se på et kort, hvilken distance du har lagt bag dig, og din historik bliver samlet.

Du kan se seneste præstationer, og hvor mange penge du har samlet ind til Hjerteforeningen. Ydermere bliver dine data sammenlignet med andre brugere.

Appen har svært ved at skelne mellem cykling, løb og gang, hvilket er en svaghed, hvis du vil konkurrere med andre brugere. Cykler du op til omkring 20 km i timen, vil det blive registreret som løb.

Ser vi bort fra denne svaghed, er Gå for hjertet en glimrende app, da den er meget brugervenlig, den rummer gode råd til kost og motion, den gør motionen til en social begivenhed, og den støtter et godt formål.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job