Harman Kardon klar med trådløs soundbar

Omni Bar er det seneste skud på stammen i Harman
Kardons familie af trådløse HD-lydsystemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Harman Kardon Omni Bar kan ikke blot levere lyd fra TV'et, men også tilsluttes til et almindeligt Wi-Fi-netværk og levere ren HD-lyd trådløst som en del af Harman Kardons multiroom-netværk.

Omni-familien med den nye Omni Bar styres og konfigureres trådløst ved hjælp af app'en Harman Kardon Controller. For øget fleksibilitet har Omni Bar også Bluetooth, så det er muligt at streame musik direkte fra telefonen, tabletten eller computeren.

Der er tale om en 2-kanals soundbar med en alsidig, trådløs subwoofer. Til forskel fra de fleste trådløse streaming-systemer understøtter Omni Bar 24 bit/96kHz streaming af HD-lyd i studiokvalitet og giver således en detaljeret lydoplevelse.

Enheden understøtter HDMI, optisk kabel, Bluetooth og 3,5 mm-stik for at maksimere mulighederne for at tilslutte Harman Kardon Omni Bar til et TV.

Harman Kardon Omni Bar vil kunne fås i butikkerne fra foråret 2015.

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics