Den professionelle løsning

Hvis du ikke kan få det ekstremt nok, så oplev her 4K eller full HD med 120 billeder i sekundet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved første øjekast vil du tro, at GoPro Black er billigere end GoPro Silver. For GoPro Black har slet ikke noget LCD-display bagpå, du kan bruge som søger. Det er der to grunde til. Den ene er, at det holder prisen nede. Med LCD-skærm ville prisen for dette ekstreme kamera nemt overstige 4000 kroner. Den anden er, at kameraet ofte bruges i prof-sammenhæng, hvor man foretrækker en ekstern skærm eller en tablet som monitor.

Udenpå ligner Black den billigere Silver-model. Men indeni er der blandt andet 4K-teknologi.

Det dyreste ved dette kamera er teknologien, som muliggør video i den ultraskarpe 4K-opløsning, fire gange højere end full HD. Det er de færreste, der har brug for så høj opløsning, men så er du fremtidssikret (og kan allerede nu skaffe 4K-indhold til dit UHD-tv, hvis du har sådan et).

4K optages med 30 billeder i sekundet, men du kan også gå ned i full HD-opløsning og så få en framerate på 120 billeder i sekundet. Det sikrer ægte super-slowmotion, altså nogle ret spektakulære slowmotionbilleder, der står klippeskarpt.

Black-modellen reagerer hurtigt på input og er let at arbejde med. Vi savner dog skærmen bagpå og brugte derfor smartphone/tablet-funktionen, alle de gange vi havde mulighed for det.

Det er, når billederne er i kassen, du kan se, hvorfor Black er dyrt. Der er en ekstrem ro i actionbilleder og en klarhed, som er imponerende. Det gælder både full HD i normal hastighed og i slowmotion. I 4K skal du blæse billedet op på en stor skærm for at se forskellen, men så kan den også ses.

De mange billedpunkter giver en enorm detaljering, og 4K med Black Edition kan virkelige bruges - det er ikke bare en smart feature.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job