Sæt fart på din pc på fem minutter

ReadyBoost kan fyre op under pc’en. Vi viser dig, hvordan du bruger funktionen ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke ret meget, der er mere frustrerende end at erkende, at den computer, der fungerede fint for få måneder siden, begynder at virke langsom og sløv. Men frygt ikke – du behøver ikke at opgradere endnu. Windows har nemlig en hurtig og nem løsning.

ReadyBoost er et ekstremt nyttigt indbygget værktøj, der bruger ekstern flashhukommelse såsom USB-nøgler og SD-kort til at gemme nogle filer og gøre systemet hurtigere.

I Windows 7 og 8 er den mængde hukommelse, der kan bruges til ReadyBoost, blevet markant forøget, og man kan nu bruge mere end én form for ekstern hukommelse. Det øger mulighederne for at gøre maskinen hurtigere. ReadyBoost er navnlig nyttig til systemer, der kører med mindre end 2 GB ram, for eksempel netbooks.

Hvis du har en USB-nøgle eller et SD-kort ved hånden, kan du få bedre ydelse

1 Sæt din USB-nøgle i

Sørg for at have din foretrukne eksterne flashhukommelse ved hånden. Før du kan starte ReadyBoost-processen, skal du sætte USB-nøglen i computeren og vente på, at Automatisk afspilning-menuen kommer frem. Hvis du hellere vil bruge et SD-kort, skal du blot sætte det i maskinens stik eller bruge en ekstern kortlæser.

Når Automatisk afspilning-vinduet dukker op, kan du begynde at bruge ReadyBoost. Du finder funktionen nederst på listen, hvor man normalt ville navigere på enheden eller indlæse billeder fra et SD-kort i Windows Live Photo Gallery. Når du klikker ‘Readyboost’, bliver du ført direkte til et konfigurationsbillede.

Hvis du kun vil bruge denne USB-nøgle til ReadyBoost og ikke har planer om også at gemme nogen data på den, bør du gøre den til en dedikeret enhed. Det gør du ved at klikke på listens anden mulig-hed, ‘Dediker denne enhed til ReadyBoost’. Denne funktion stiller al USB-nøglens lagerplads til rådighed for Windows.

Nu, da din USB-nøgle er en dedikeret enhed, er den klar til at give din computer det boost i ydelse, som den trænger så hårdt til. Klik ‘OK’, så bliver enheden forberedt på at blive brugt af systemet. Hver gang du fremover indsætter drevet i din pc, genkender Windows det som en ReadyBoost-enhed og gør systemet hurtigere.

Hvis du stadig vil bruge din USB-nøgle som lager, men også har brug for mere fart i computeren, skal du vælge en anden løsning. Den vil få en mindre dramatisk virkning end en dedikeret enhed, men den kan alligevel være nyttig. Indsæt din USB-nøgle eller dit SD-kort, og klik på ‘Gør systemet hurtigere’.

Med skyderen kan du tildele en del af drevets plads til ReadyBoost, samtidig med at du også levner plads til dine filer. Flyt skyderen til venstre eller højre, indtil du er tilfreds med mængden af plads. Vi kan ikke anbefale, at du tildeler mindre end 256 MB til ReadyBoost, for så får du ikke noget større udbytte.

I Windows Vista understøttede ReadyBoost kun én enhed med en maksimal kapacitet på 4 GB, men med Windows 7 eller 8 kan man bruge flere hurtige enheder med næsten ubegrænset hukommelse. Hvis din pc har et SD-kortstik, der ikke bliver brugt det meste af tiden, kan du overveje at gøre det til et semi-permanent ReadyBoost-stik.

Nu bør du have en markant kvikkere pc. Selvom ReadyBoost ikke hjælper dig med at forvandle en almindelig maskine til et frådende gaming-uhyre, burde du kunne føle en mærkbar ændring i systemets ydelse, og det kan måske være med til at udskyde behovet for en ny computer et stykke tid endnu.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Projektets mål

[/themepacific_accordion_section]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Krav

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S