Sæt fart på din pc på fem minutter

ReadyBoost kan fyre op under pc’en. Vi viser dig, hvordan du bruger funktionen ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke ret meget, der er mere frustrerende end at erkende, at den computer, der fungerede fint for få måneder siden, begynder at virke langsom og sløv. Men frygt ikke – du behøver ikke at opgradere endnu. Windows har nemlig en hurtig og nem løsning.

ReadyBoost er et ekstremt nyttigt indbygget værktøj, der bruger ekstern flashhukommelse såsom USB-nøgler og SD-kort til at gemme nogle filer og gøre systemet hurtigere.

I Windows 7 og 8 er den mængde hukommelse, der kan bruges til ReadyBoost, blevet markant forøget, og man kan nu bruge mere end én form for ekstern hukommelse. Det øger mulighederne for at gøre maskinen hurtigere. ReadyBoost er navnlig nyttig til systemer, der kører med mindre end 2 GB ram, for eksempel netbooks.

Hvis du har en USB-nøgle eller et SD-kort ved hånden, kan du få bedre ydelse

1 Sæt din USB-nøgle i

Sørg for at have din foretrukne eksterne flashhukommelse ved hånden. Før du kan starte ReadyBoost-processen, skal du sætte USB-nøglen i computeren og vente på, at Automatisk afspilning-menuen kommer frem. Hvis du hellere vil bruge et SD-kort, skal du blot sætte det i maskinens stik eller bruge en ekstern kortlæser.

Når Automatisk afspilning-vinduet dukker op, kan du begynde at bruge ReadyBoost. Du finder funktionen nederst på listen, hvor man normalt ville navigere på enheden eller indlæse billeder fra et SD-kort i Windows Live Photo Gallery. Når du klikker ‘Readyboost’, bliver du ført direkte til et konfigurationsbillede.

Hvis du kun vil bruge denne USB-nøgle til ReadyBoost og ikke har planer om også at gemme nogen data på den, bør du gøre den til en dedikeret enhed. Det gør du ved at klikke på listens anden mulig-hed, ‘Dediker denne enhed til ReadyBoost’. Denne funktion stiller al USB-nøglens lagerplads til rådighed for Windows.

Nu, da din USB-nøgle er en dedikeret enhed, er den klar til at give din computer det boost i ydelse, som den trænger så hårdt til. Klik ‘OK’, så bliver enheden forberedt på at blive brugt af systemet. Hver gang du fremover indsætter drevet i din pc, genkender Windows det som en ReadyBoost-enhed og gør systemet hurtigere.

Hvis du stadig vil bruge din USB-nøgle som lager, men også har brug for mere fart i computeren, skal du vælge en anden løsning. Den vil få en mindre dramatisk virkning end en dedikeret enhed, men den kan alligevel være nyttig. Indsæt din USB-nøgle eller dit SD-kort, og klik på ‘Gør systemet hurtigere’.

Med skyderen kan du tildele en del af drevets plads til ReadyBoost, samtidig med at du også levner plads til dine filer. Flyt skyderen til venstre eller højre, indtil du er tilfreds med mængden af plads. Vi kan ikke anbefale, at du tildeler mindre end 256 MB til ReadyBoost, for så får du ikke noget større udbytte.

I Windows Vista understøttede ReadyBoost kun én enhed med en maksimal kapacitet på 4 GB, men med Windows 7 eller 8 kan man bruge flere hurtige enheder med næsten ubegrænset hukommelse. Hvis din pc har et SD-kortstik, der ikke bliver brugt det meste af tiden, kan du overveje at gøre det til et semi-permanent ReadyBoost-stik.

Nu bør du have en markant kvikkere pc. Selvom ReadyBoost ikke hjælper dig med at forvandle en almindelig maskine til et frådende gaming-uhyre, burde du kunne føle en mærkbar ændring i systemets ydelse, og det kan måske være med til at udskyde behovet for en ny computer et stykke tid endnu.

[themepacific_accordion]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Projektets mål

[/themepacific_accordion_section]
[themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Krav

[/themepacific_accordion_section]
[/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S