Ny One-konsol gør Office-oplevelsen bedre

Med Windows 10 følger en ny One-konsol, der gør Office-oplevelsen mere intuitiv på tværs af pc, tablet og smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Universelle Office-apps i Windows 10 sætter touch-oplevelsen i centrum på alle de enheder, du anvender.

De nye versioner af Word, Excel, PowerPoint, OneNote og Outlook er designet helt fra bunden til Windows - med den velkendte Office-oplevelse.

Office gør det nemt at oprette og redigere Word-dokumenter. De nye markeringsfunktioner i PowerPoint giver mulighed for at hurtigt skrive noter direkte på de enkelte slides, og de nye touch-optimerede værktøjer og menuer i Excel gør det nemt at oprette og opdatere regneark uden tastatur eller mus.

Den næste version af Office-pakken til pc'er er under udvikling i øjeblikket, og der vil komme flere nyheder om den i de kommende måneder.

Læs også:

Nu bliver Windows gratis
Windows 10 kommer med ny interaktiv browser
Oplevelsen bliver ens på alle Windows-enheder
Windows 10 bliver holografisk
Spil Xbox på Windows 10

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S