Ny One-konsol gør Office-oplevelsen bedre

Med Windows 10 følger en ny One-konsol, der gør Office-oplevelsen mere intuitiv på tværs af pc, tablet og smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Universelle Office-apps i Windows 10 sætter touch-oplevelsen i centrum på alle de enheder, du anvender.

De nye versioner af Word, Excel, PowerPoint, OneNote og Outlook er designet helt fra bunden til Windows - med den velkendte Office-oplevelse.

Office gør det nemt at oprette og redigere Word-dokumenter. De nye markeringsfunktioner i PowerPoint giver mulighed for at hurtigt skrive noter direkte på de enkelte slides, og de nye touch-optimerede værktøjer og menuer i Excel gør det nemt at oprette og opdatere regneark uden tastatur eller mus.

Den næste version af Office-pakken til pc'er er under udvikling i øjeblikket, og der vil komme flere nyheder om den i de kommende måneder.

Læs også:

Nu bliver Windows gratis
Windows 10 kommer med ny interaktiv browser
Oplevelsen bliver ens på alle Windows-enheder
Windows 10 bliver holografisk
Spil Xbox på Windows 10

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos