Kreativt systemkamera med selfie-skærm

Panasonics Lumix GF7 er nemt at tage med sig og byder på kreative muligheder, høj billedkvalitet og en vipbar skærm til selfies.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lumix GF7 er designet til Micro Four Thirds-standard, som giver dig en bred vifte af objektiver at vælge imellem, så du kan bygge det kameraet, du ønsker. GF7 er, ligesom sin forgænger GF6, kompakt og let.

Kameraet fås i klassiske farver som sølv og brun. Kamerahuset er designet til at ligge godt i hånden med et lækkert lædergreb. Skærmen på bagsiden (3", 1040K opløsning) kan drejes 180 grader. Når du vipper skærmen, er kameraet automatisk i Self Shot- tilstand så dine selfies bliver af den bedste kvalitet.

Forskellige filtre og kreative skønhedsfunktioner gør det nemt at finde dit helt eget personlige udtryk. Ved brug af filtereffekter i Creative Control-tilstand bliver det muligt at tage billedet med og uden filter på samme tid.

Hurtig og præcis fokusering

Vores nye medlem af G-serien har også en række automatiske og hurtige autofokus-funktioner (AF). Det giver dig knivskarpe billeder, selv i situationer, hvor du skal være hurtig på aftrækkeren. Low Light AF-tilstanden giver dig mulighed for at fokusere på det, du ønsker at fange, når der er meget lidt lys til rådighed uden brug af AF-lampe. Kameraet er også udstyret med ansigtsgenkendelse og Face / Eye Detection AF, der fokuserer på ansigtet eller øjnene for den mest udtryksfulde portræt.

Animation og video i høj kvalitet

GF7 kan også fange vigtige øjeblikke i livet med levende billeder, naturligvis i Full HD. Funktionen Program Time Lapse giver mulighed for at dokumentere ændringer i et set-up over en lang periode, mens du med Stop Motion Animation-funktionen kan oprette animerede film med statiske objekter.

Fjernbetjening og tilslutningsmuligheder

Ligesom de andre nyheder vi har lanceret i år, kan GF7 kobles til din smartphone eller tablet. Ved hjælp af en app kan du styre kameraet fra disse enheder. Integreret i kameraet er også WiFi, som gør det nemt at dele både fotos og videoer på de sociale medier med dine venner og familie.

Lumix GF7 med 12-32mm objektiv vil være tilgængelig i butikken til marts til en vejledende pris på 4.999 kroner.

Læses lige nu

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S