Kreativt systemkamera med selfie-skærm

Panasonics Lumix GF7 er nemt at tage med sig og byder på kreative muligheder, høj billedkvalitet og en vipbar skærm til selfies.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lumix GF7 er designet til Micro Four Thirds-standard, som giver dig en bred vifte af objektiver at vælge imellem, så du kan bygge det kameraet, du ønsker. GF7 er, ligesom sin forgænger GF6, kompakt og let.

Kameraet fås i klassiske farver som sølv og brun. Kamerahuset er designet til at ligge godt i hånden med et lækkert lædergreb. Skærmen på bagsiden (3", 1040K opløsning) kan drejes 180 grader. Når du vipper skærmen, er kameraet automatisk i Self Shot- tilstand så dine selfies bliver af den bedste kvalitet.

Forskellige filtre og kreative skønhedsfunktioner gør det nemt at finde dit helt eget personlige udtryk. Ved brug af filtereffekter i Creative Control-tilstand bliver det muligt at tage billedet med og uden filter på samme tid.

Hurtig og præcis fokusering

Vores nye medlem af G-serien har også en række automatiske og hurtige autofokus-funktioner (AF). Det giver dig knivskarpe billeder, selv i situationer, hvor du skal være hurtig på aftrækkeren. Low Light AF-tilstanden giver dig mulighed for at fokusere på det, du ønsker at fange, når der er meget lidt lys til rådighed uden brug af AF-lampe. Kameraet er også udstyret med ansigtsgenkendelse og Face / Eye Detection AF, der fokuserer på ansigtet eller øjnene for den mest udtryksfulde portræt.

Animation og video i høj kvalitet

GF7 kan også fange vigtige øjeblikke i livet med levende billeder, naturligvis i Full HD. Funktionen Program Time Lapse giver mulighed for at dokumentere ændringer i et set-up over en lang periode, mens du med Stop Motion Animation-funktionen kan oprette animerede film med statiske objekter.

Fjernbetjening og tilslutningsmuligheder

Ligesom de andre nyheder vi har lanceret i år, kan GF7 kobles til din smartphone eller tablet. Ved hjælp af en app kan du styre kameraet fra disse enheder. Integreret i kameraet er også WiFi, som gør det nemt at dele både fotos og videoer på de sociale medier med dine venner og familie.

Lumix GF7 med 12-32mm objektiv vil være tilgængelig i butikken til marts til en vejledende pris på 4.999 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics