Sonos klar med forbedret app

Du får bedre navigation og hurtigere adgang til din musik i den nye Controller-app til Sonos.
Android-brugere kan prøve betaversionen allerede i dag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye version 5.3 af Sonos Controller-app er baseret på feedback fra Sonos' brugere. Forbedringerne omfatter:

* En hurtigere måde til håndtering af alle rum i huset: Du kan nemt flytte musikken rundt i huset via en mere tilgængelig rummenu – nu tilgængelig ved at trykke øverst på enhver skærm i Sonos app’en

* En bedre oplevelse på tablets: Nye dedikerede skærme, der viser, hvad der aktuelt afspilles og musikudforskning på iOS- og Android-tablets gør skift mellem skærmene mere intuitivt.

* Skift hurtigt mellem skærmene: Du kan nu åbne musikmenuen ved at swipe fra venstre til højre på din telefon. Swipe op for at komme direkte tilbage til Afspiller nu.

* Vil du høre omkvædet igen? Nummerets statuslinje vises nu på en fremtrædende plads på skærmen Afspiller nu under albumcoveret. Træk markøren frem eller tilbage i den sang, du vil afspille.

* Nemmere at blande: Shuffle mode og crossfade er tilbage, hvor de hører til. Tryk på info-knappen på Afspiller nu skærmen.

Prøv nyhederne ved at downloade Sonos 5.3 som beta i dag på mobile Android-enheder. Den fulde version, inklusive den opdaterede app til iOS-enheder vil være tilgængelig de kommende måneder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job