Sonos klar med forbedret app

Du får bedre navigation og hurtigere adgang til din musik i den nye Controller-app til Sonos.
Android-brugere kan prøve betaversionen allerede i dag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye version 5.3 af Sonos Controller-app er baseret på feedback fra Sonos' brugere. Forbedringerne omfatter:

* En hurtigere måde til håndtering af alle rum i huset: Du kan nemt flytte musikken rundt i huset via en mere tilgængelig rummenu – nu tilgængelig ved at trykke øverst på enhver skærm i Sonos app’en

* En bedre oplevelse på tablets: Nye dedikerede skærme, der viser, hvad der aktuelt afspilles og musikudforskning på iOS- og Android-tablets gør skift mellem skærmene mere intuitivt.

* Skift hurtigt mellem skærmene: Du kan nu åbne musikmenuen ved at swipe fra venstre til højre på din telefon. Swipe op for at komme direkte tilbage til Afspiller nu.

* Vil du høre omkvædet igen? Nummerets statuslinje vises nu på en fremtrædende plads på skærmen Afspiller nu under albumcoveret. Træk markøren frem eller tilbage i den sang, du vil afspille.

* Nemmere at blande: Shuffle mode og crossfade er tilbage, hvor de hører til. Tryk på info-knappen på Afspiller nu skærmen.

Prøv nyhederne ved at downloade Sonos 5.3 som beta i dag på mobile Android-enheder. Den fulde version, inklusive den opdaterede app til iOS-enheder vil være tilgængelig de kommende måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,