Billige Lenovo-laptops bygget til skolebrug

Den nyeste serie af ThinkPad 11e pc’er, fås som traditionel bærbar
computer eller i YOGA multimode-design med fire
indstillinger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De nye bærbare computere er bygget til at møde de krav, som stilles af både lærere og elever i vores skolesystem i dag. ThinkPad 11e-serien med Windows har det velkendte solide Think-design, som er testet op mod militærstandarder og tåler sand, støv, ekstreme temperaturer, fugtighed og stød. Serien er desuden forbedret med tekniske specifikationer som effektiv ventilation og 5. generation af Intel Core-processorer.

Det er muligt at tilvælge den nye ActivePen til at skrive direkte på skærmen med for endnu større brugervenlighed. Denne hardware i kombination med specialdesignet software gør det nu lettere at tage noter, give lektier for, lave gruppearbejde mm.

Den nye ThinkPad 11e-serie forventes på det danske marked fra april til vejledende udsalgspriser, der starter ved 2600 kroner ekskl. moms for ThinkPad 11e og 4.000 kroner ekskl. moms for den fleksible ThinkPad YOGA 11e, der har fire indstillinger: Laptop, Stand, Tent og Tablet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse