God allround-skærm

God ergonomi, fin billedkvalitet og fine features. AOC’en kan lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det første, vi ligger mærke til på den ellers lidt anonyme – grænsende til det kedelige – AOC-skærm, er en fremragende fod. Den er af plast og matcher den lidt triste plastramme om skærmen. Men hiv fat i foden for at justere skærmen op eller ned, og du mærker, den har en fin fjederbelastning, som gør det let at flytte den ellers ret store skærm, selv når du sidder ned. Skærmen kan også vippes, så du har den helt rigtige betragtningsvinkel.

AOC u2868Pqu har som flere andre modeller billed i billed-funktion, som betyder, at du kan have to billeder på skærmen fra to forskellige kilder på samme tid. Det er en funktionalitet, som er ret udbredt blandt tv’er, men den kan også være ganske rar, hvis du sidder og arbejder på din computer, men samtidig skal følge noget, der sker på tv.

I siden af skærmen finder du USB-indgange, og skærmtilslutningerne sidder i bunden.

Du kan faktisk sætte en tv-boks til den ene indgang og se den i ét billede, mens du bruger et andet vindue til at arbejde i fra din pc. Oplagt når der skal jobbes og ses Tour de France samtidig.

Billedet kræver, at du justerer lidt på skærmen for at få farvebalancen på plads. Farverne er lidt for kliniske og kolde i standardindstillingen, men efter lidt justering er billedet både skarpt og fint. Vi savner lidt dybde i farverne og noget glans, når der games eller ses film.

Her er testdeltageren fra Acer eller den billigere Asus faktisk bedre. AOC er ikke decideret dårlig. Billedet står skarpt, rent og jævnt. Men i direkte sammenligning med de andre, ligger AOC’en lige et niveau under.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S