God allround-skærm

God ergonomi, fin billedkvalitet og fine features. AOC’en kan lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det første, vi ligger mærke til på den ellers lidt anonyme – grænsende til det kedelige – AOC-skærm, er en fremragende fod. Den er af plast og matcher den lidt triste plastramme om skærmen. Men hiv fat i foden for at justere skærmen op eller ned, og du mærker, den har en fin fjederbelastning, som gør det let at flytte den ellers ret store skærm, selv når du sidder ned. Skærmen kan også vippes, så du har den helt rigtige betragtningsvinkel.

AOC u2868Pqu har som flere andre modeller billed i billed-funktion, som betyder, at du kan have to billeder på skærmen fra to forskellige kilder på samme tid. Det er en funktionalitet, som er ret udbredt blandt tv’er, men den kan også være ganske rar, hvis du sidder og arbejder på din computer, men samtidig skal følge noget, der sker på tv.

I siden af skærmen finder du USB-indgange, og skærmtilslutningerne sidder i bunden.

Du kan faktisk sætte en tv-boks til den ene indgang og se den i ét billede, mens du bruger et andet vindue til at arbejde i fra din pc. Oplagt når der skal jobbes og ses Tour de France samtidig.

Billedet kræver, at du justerer lidt på skærmen for at få farvebalancen på plads. Farverne er lidt for kliniske og kolde i standardindstillingen, men efter lidt justering er billedet både skarpt og fint. Vi savner lidt dybde i farverne og noget glans, når der games eller ses film.

Her er testdeltageren fra Acer eller den billigere Asus faktisk bedre. AOC er ikke decideret dårlig. Billedet står skarpt, rent og jævnt. Men i direkte sammenligning med de andre, ligger AOC’en lige et niveau under.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S