God allround-skærm

God ergonomi, fin billedkvalitet og fine features. AOC’en kan lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det første, vi ligger mærke til på den ellers lidt anonyme – grænsende til det kedelige – AOC-skærm, er en fremragende fod. Den er af plast og matcher den lidt triste plastramme om skærmen. Men hiv fat i foden for at justere skærmen op eller ned, og du mærker, den har en fin fjederbelastning, som gør det let at flytte den ellers ret store skærm, selv når du sidder ned. Skærmen kan også vippes, så du har den helt rigtige betragtningsvinkel.

AOC u2868Pqu har som flere andre modeller billed i billed-funktion, som betyder, at du kan have to billeder på skærmen fra to forskellige kilder på samme tid. Det er en funktionalitet, som er ret udbredt blandt tv’er, men den kan også være ganske rar, hvis du sidder og arbejder på din computer, men samtidig skal følge noget, der sker på tv.

I siden af skærmen finder du USB-indgange, og skærmtilslutningerne sidder i bunden.

Du kan faktisk sætte en tv-boks til den ene indgang og se den i ét billede, mens du bruger et andet vindue til at arbejde i fra din pc. Oplagt når der skal jobbes og ses Tour de France samtidig.

Billedet kræver, at du justerer lidt på skærmen for at få farvebalancen på plads. Farverne er lidt for kliniske og kolde i standardindstillingen, men efter lidt justering er billedet både skarpt og fint. Vi savner lidt dybde i farverne og noget glans, når der games eller ses film.

Her er testdeltageren fra Acer eller den billigere Asus faktisk bedre. AOC er ikke decideret dårlig. Billedet står skarpt, rent og jævnt. Men i direkte sammenligning med de andre, ligger AOC’en lige et niveau under.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse