CAD-skærmen er en vinder

Kombinationen af høj billedkvalitet, god ergonomi og fornuftig pris gør BenQ til testens vinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

BenQ kalder selv denne 32”- skærm for en designskærm. Her henviser de ikke til, at den har et flot design, omend den sorte ramme og fod kombineret med skærmholder i aluminium giver et eksklusivt og underspillet design. Producenten anbefaler skærmen til design, CAD (Computer Aided Design), videoredigering og andre former for grafisk arbejde, hvor der stilles store krav til billedkvaliteten.

Den store skærm har touchpanel nederst i højre side af skærmen – symbolerne kommer til syne på skærmen, når du lader en hånd glide hen over området.

På papiret klarer den sig også godt. Lysstyrken er på niveau med de bedste og dyreste i denne test og betragtningsvinklen er helt i top. Det tyder på et panel i den dyreste klasse, og alligevel er prisen for BL3201 rimelig og omkring 3000-4000 kroner lavere end for Samsung og Dell, der har næsten identiske data.

Skærmbilledet står ikke kun meget skarpt, også ekstremt roligt. Vi noterer et usædvanlig jævnt og lækkert baggrundslys, hvor der ikke er det mindste ”slinger”. Nogle skærme har tendens til at være lysere i nogle områder af skærmen end andre. Her er ingen forskel fra midten og ud til hjørnerne. Det er ren klasse og et punkt, som en professionel bruger, der arbejder med billeder og videoer, vil sætte meget stor pris på.

Farverne gengives nærmest klinisk korrekt, og er du til bløde, lækre billeder, når du ser film, kræver det blot, at du indstiller skærmen til det. Det kan den nemlig. Det vigtigste er imidlertid skærmens evne til at gengive farverne meget tæt på virkeligheden og i en klasse, der kun overgås minimalt af den dyrere Dell og Samsung i denne test.

Nu er det ikke kun billedkvaliteten, der gør BenQ til en vinder. Skærmen kan vendes rundt, så den er på højkant, og du kan bruge den i widescreenformat, hvor du kan køre skærmen helt i bund og også meget langt op. Så uanset hvordan du står eller sidder, kan du få en god vinkel til skærmen. Du kan også dreje skærmen til begge sider, hvis du lige skal vise en kollega et billede. Der er de tilslutninger, som du kan forvente, og der er endda en SD-kortlæser i højre side. Perfekt!

Skærmen kan vendes på højkant, hvilket især vil glæde grafiske designere og ingeniører, der arbejder med CAD.

Justeringen af skærmen foregår rimelig enkelt og som på de fleste skærme i denne test via touchpanel i skærmkanten. Dette reagerer fint, og der er mange gode indstillinger, som eksperten vil sætte pris på.

Billedkvaliteten skyldes, at BenQ benytter et panel af højere kvalitet end de billigere modeller i testen. Det kan også aflæses af de tekniske specifikationer.

Tilslutninger i siden

Der er også SD- og USB 3.0-tilslutning i siden, så du kan overføre billeder og videoer hurtigt og bekvemt.

”Ergonomisk” stander

Standeren gør det muligt at sænke skærmen helt ned og meget langt op.

Touchpanel foran

Skærmen kan indstilles på knapper praktisk placeret nederst i skærmkanten.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS