Nu skal computeren også have 4K

Det vælder frem med UHD-skærme til computere – med fire gange så høj opløsning, som de full HD-skærme, der er almindelige i dag. Samtidig er priserne styrtdykket på skærmene, der giver dig en helt ny og fantastisk skærmoplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

UHD-skærme med 4K-opløsning er ikke længere en stor nyhed.

Gennembruddet i tv-verdenen kom for et par år siden, og i 2014 så vi næsten alle producenter af pc-monitorer lancere computerskærme med den ekstra finkornede opløsning. Nyt er det til gengæld, at det vælder frem med 4K-nyheder, og at prisen på dem styrtdykker.

Nu fås computerskærme med 4K-opløsning og i formatet 28” for under 4000 kroner, viser Datatid TechLifes første stortest af 4K-monitorer. Den viser også, at du kan få en professionel skærm i ultrahøjopløsning for omkring 10.000 kroner. Og så er UHD-skærme pludselig meget interessante, og du skal overveje, om det er nu du skal udskifte din full HD-skærm med en UHD-skærm, der teknologisk er ”up to date” de næste fem år.

Skærme med flere nyheder

Det er tydeligt, at skærmproducenterne og ikke mindst de, der producerer panelerne til skærmene, har været hurtige til at få produktionen op i hastighed. De har set et nyt marked åbne sig – at der er mulighed for at sætte gang i en udskiftningsbølge af de helt store dimensioner. Og måske går det sådan, for testen demonstrerer, at kvaliteten allerede nu er udmærket selv på de billige modeller.

De ultraskarpe 4K-skærme er interessante for professionelle brugere, men også for os almindelige computer-ejere, der vil have endnu mere ud af gaming, fotos, video og tv-streaming.

UHD-skærmene byder på andre nyheder. En trend er, at der skal være flere USB-indgange i skærmen, ligesom mange skærme tilbyder både HDMI, displayport og endda VGA.

Det er kun de to første, der kan overføre signal i UHD-opløsning. Men da en UHD-skærm også kan anvendes med lavere opløsning, kan det være praktisk at have de ældre tilslutninger også.

Nogle modeller har også indbygget SD-kortlæser – en god detalje, da det er lettere end at skulle finde en separat kortlæser frem, eller sætte kortet i en pc, du har tilsluttet skærmen.

En tredje, virkelig interessant trend er billed i billed-funktion, hvilket betyder, at du kan have to kilder tilsluttet skærmen samtidig og se billedet fra dem begge på samme tid – eller skifte frem og tilbage mellem dem. Særdeles praktisk, da du så kan have din computer tilsluttet og samtidig se film fra en Blu-ray-afspiller, et tv, en settop-boks eller måske en spillekonsol.

Skærme med ekstra høj opløsning er med andre ord kommet for at blive og skal du skifte skærm, kan du lige så godt give den fuld gas og købe en UHD-monitor, der er fremtidssikret.

Du skal blot sikre dig – før du gør noget – at grafikkortet i din computer kan vise skærmbilleder i 4K.

Læs testene her:

Acer XB280HK
AOC u2868Pqu
Dell Ultrasharp U3214Q
Medion Akoya X57299
Samsung U32D970Q
Philips 288P6LJEB
BenQ BL3201

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs testene her:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Ordknuser

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S