Nu skal computeren også have 4K

Det vælder frem med UHD-skærme til computere – med fire gange så høj opløsning, som de full HD-skærme, der er almindelige i dag. Samtidig er priserne styrtdykket på skærmene, der giver dig en helt ny og fantastisk skærmoplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

UHD-skærme med 4K-opløsning er ikke længere en stor nyhed.

Gennembruddet i tv-verdenen kom for et par år siden, og i 2014 så vi næsten alle producenter af pc-monitorer lancere computerskærme med den ekstra finkornede opløsning. Nyt er det til gengæld, at det vælder frem med 4K-nyheder, og at prisen på dem styrtdykker.

Nu fås computerskærme med 4K-opløsning og i formatet 28” for under 4000 kroner, viser Datatid TechLifes første stortest af 4K-monitorer. Den viser også, at du kan få en professionel skærm i ultrahøjopløsning for omkring 10.000 kroner. Og så er UHD-skærme pludselig meget interessante, og du skal overveje, om det er nu du skal udskifte din full HD-skærm med en UHD-skærm, der teknologisk er ”up to date” de næste fem år.

Skærme med flere nyheder

Det er tydeligt, at skærmproducenterne og ikke mindst de, der producerer panelerne til skærmene, har været hurtige til at få produktionen op i hastighed. De har set et nyt marked åbne sig – at der er mulighed for at sætte gang i en udskiftningsbølge af de helt store dimensioner. Og måske går det sådan, for testen demonstrerer, at kvaliteten allerede nu er udmærket selv på de billige modeller.

De ultraskarpe 4K-skærme er interessante for professionelle brugere, men også for os almindelige computer-ejere, der vil have endnu mere ud af gaming, fotos, video og tv-streaming.

UHD-skærmene byder på andre nyheder. En trend er, at der skal være flere USB-indgange i skærmen, ligesom mange skærme tilbyder både HDMI, displayport og endda VGA.

Det er kun de to første, der kan overføre signal i UHD-opløsning. Men da en UHD-skærm også kan anvendes med lavere opløsning, kan det være praktisk at have de ældre tilslutninger også.

Nogle modeller har også indbygget SD-kortlæser – en god detalje, da det er lettere end at skulle finde en separat kortlæser frem, eller sætte kortet i en pc, du har tilsluttet skærmen.

En tredje, virkelig interessant trend er billed i billed-funktion, hvilket betyder, at du kan have to kilder tilsluttet skærmen samtidig og se billedet fra dem begge på samme tid – eller skifte frem og tilbage mellem dem. Særdeles praktisk, da du så kan have din computer tilsluttet og samtidig se film fra en Blu-ray-afspiller, et tv, en settop-boks eller måske en spillekonsol.

Skærme med ekstra høj opløsning er med andre ord kommet for at blive og skal du skifte skærm, kan du lige så godt give den fuld gas og købe en UHD-monitor, der er fremtidssikret.

Du skal blot sikre dig – før du gør noget – at grafikkortet i din computer kan vise skærmbilleder i 4K.

Læs testene her:

Acer XB280HK
AOC u2868Pqu
Dell Ultrasharp U3214Q
Medion Akoya X57299
Samsung U32D970Q
Philips 288P6LJEB
BenQ BL3201

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs testene her:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Ordknuser

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S