Hæmmet af et neurotisk 5 GHz-bånd

Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ billige router værd at kigge nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus var hurtigst i tre ud af fire test af filoverførsler, men det var en kamp at finde ud af, hvem der var bedst over USB 2.0. Ingen af de testede routere var udstyret med en USB 3.0-port, og Buffalos havde slet ingen USB-porte. Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ sejr ikke uvigtig.

RT-AC52U’s aggressive design bliver hærget af et skørt 5 GHz-bånd, der døjer med at holde forbindelsen.

Desværre døjer RT-AC52U der, hvor det betyder mest her, og det vil sige i 802.11ac-land. Uanset hvad vi gjorde, kunne vi ikke sende et pålideligt signal fra 5 GHz-båndet, der på uforklarlig vis gik i koma indimellem. For at gøre ondt værre har Asus udstyret RT-AC52U med et 10/100 WAN (og det samme gælder dens LAN-porte). Så kan man stort set glemme at komme med på 802.11ac-vognen.

Ydelsen på 2,4 GHz-båndet i 802.11n-tilstand var gedigen og overraskende stærk i vores baghave-test, hvor routeren med et resultat på 18,9 Mb/s kom på førstepladsen. Vi var også imponerede over RT-AC52U’s fikse og strømlinede brugerflade. Den er nem at navigere i, og der er et væld af avancerede indstillinger, som erfarne netværksguruer kan lege med.

Det er muligt, at en fremtidig firmwareopdatering vil løse de problemer, vi oplevede på 5 GHz-båndet. Indtil da findes der flere driftsikre modeller at vælge imellem, men de er unægtelig også dyrere end denne router.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest