Hæmmet af et neurotisk 5 GHz-bånd

Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ billige router værd at kigge nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus var hurtigst i tre ud af fire test af filoverførsler, men det var en kamp at finde ud af, hvem der var bedst over USB 2.0. Ingen af de testede routere var udstyret med en USB 3.0-port, og Buffalos havde slet ingen USB-porte. Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ sejr ikke uvigtig.

RT-AC52U’s aggressive design bliver hærget af et skørt 5 GHz-bånd, der døjer med at holde forbindelsen.

Desværre døjer RT-AC52U der, hvor det betyder mest her, og det vil sige i 802.11ac-land. Uanset hvad vi gjorde, kunne vi ikke sende et pålideligt signal fra 5 GHz-båndet, der på uforklarlig vis gik i koma indimellem. For at gøre ondt værre har Asus udstyret RT-AC52U med et 10/100 WAN (og det samme gælder dens LAN-porte). Så kan man stort set glemme at komme med på 802.11ac-vognen.

Ydelsen på 2,4 GHz-båndet i 802.11n-tilstand var gedigen og overraskende stærk i vores baghave-test, hvor routeren med et resultat på 18,9 Mb/s kom på førstepladsen. Vi var også imponerede over RT-AC52U’s fikse og strømlinede brugerflade. Den er nem at navigere i, og der er et væld af avancerede indstillinger, som erfarne netværksguruer kan lege med.

Det er muligt, at en fremtidig firmwareopdatering vil løse de problemer, vi oplevede på 5 GHz-båndet. Indtil da findes der flere driftsikre modeller at vælge imellem, men de er unægtelig også dyrere end denne router.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S