Hæmmet af et neurotisk 5 GHz-bånd

Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ billige router værd at kigge nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus var hurtigst i tre ud af fire test af filoverførsler, men det var en kamp at finde ud af, hvem der var bedst over USB 2.0. Ingen af de testede routere var udstyret med en USB 3.0-port, og Buffalos havde slet ingen USB-porte. Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ sejr ikke uvigtig.

RT-AC52U’s aggressive design bliver hærget af et skørt 5 GHz-bånd, der døjer med at holde forbindelsen.

Desværre døjer RT-AC52U der, hvor det betyder mest her, og det vil sige i 802.11ac-land. Uanset hvad vi gjorde, kunne vi ikke sende et pålideligt signal fra 5 GHz-båndet, der på uforklarlig vis gik i koma indimellem. For at gøre ondt værre har Asus udstyret RT-AC52U med et 10/100 WAN (og det samme gælder dens LAN-porte). Så kan man stort set glemme at komme med på 802.11ac-vognen.

Ydelsen på 2,4 GHz-båndet i 802.11n-tilstand var gedigen og overraskende stærk i vores baghave-test, hvor routeren med et resultat på 18,9 Mb/s kom på førstepladsen. Vi var også imponerede over RT-AC52U’s fikse og strømlinede brugerflade. Den er nem at navigere i, og der er et væld af avancerede indstillinger, som erfarne netværksguruer kan lege med.

Det er muligt, at en fremtidig firmwareopdatering vil løse de problemer, vi oplevede på 5 GHz-båndet. Indtil da findes der flere driftsikre modeller at vælge imellem, men de er unægtelig også dyrere end denne router.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job