Hæmmet af et neurotisk 5 GHz-bånd

Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ billige router værd at kigge nærmere på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus var hurtigst i tre ud af fire test af filoverførsler, men det var en kamp at finde ud af, hvem der var bedst over USB 2.0. Ingen af de testede routere var udstyret med en USB 3.0-port, og Buffalos havde slet ingen USB-porte. Hvis man har tænkt sig at overføre filer over et USB-forbundet drev, er Asus’ sejr ikke uvigtig.

RT-AC52U’s aggressive design bliver hærget af et skørt 5 GHz-bånd, der døjer med at holde forbindelsen.

Desværre døjer RT-AC52U der, hvor det betyder mest her, og det vil sige i 802.11ac-land. Uanset hvad vi gjorde, kunne vi ikke sende et pålideligt signal fra 5 GHz-båndet, der på uforklarlig vis gik i koma indimellem. For at gøre ondt værre har Asus udstyret RT-AC52U med et 10/100 WAN (og det samme gælder dens LAN-porte). Så kan man stort set glemme at komme med på 802.11ac-vognen.

Ydelsen på 2,4 GHz-båndet i 802.11n-tilstand var gedigen og overraskende stærk i vores baghave-test, hvor routeren med et resultat på 18,9 Mb/s kom på førstepladsen. Vi var også imponerede over RT-AC52U’s fikse og strømlinede brugerflade. Den er nem at navigere i, og der er et væld af avancerede indstillinger, som erfarne netværksguruer kan lege med.

Det er muligt, at en fremtidig firmwareopdatering vil løse de problemer, vi oplevede på 5 GHz-båndet. Indtil da findes der flere driftsikre modeller at vælge imellem, men de er unægtelig også dyrere end denne router.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS