Jævn ydelse med en rækkevidde over middel

I den billige ende synes Netgear at være tilfreds med at glide i et med konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgears dyre routere er nogle af de hurtigste og mest funktionsspækkede, der findes, men i den billige ende synes Netgear at være tilfreds med at glide i et med konkurrenterne. Det er ikke nødvendigvis skidt – R6100 koster stadig kun 700 kroner – men det skuffer os, at Netgear var valgt at satse på 10/100 WAN- og LAN-porte i stedet for 10/100/1000. Vi kan ikke fore-stille os, at gigabitporte koster meget mere.

R6100 kan holde et signal på lang afstand på trods af manglen på eksterne antenner.

Da vi testede R6100 på 2,4 GHz-båndet, ramte den 79,7 Mb/s på kort afstand og faldt kun til 75,6 Mb/s i spisestuen. Det er respektabelt, om end ikke opsigtsvækkende. Det er mere impone-rende, at den havde kræfter til at score en andenplads i baghavetesten (17,3 Mb/s på 30 meters afstand).

På 5 GHz-båndet i 802.11ac-tilstand lå R6100 omkring 94 Mb/s i soveværelset, spisestuen og entreen. Udendørs i indkørslen dykkede ydelsen til 13,8 Mb/s og en tredjeplads, og det var den eneste router, der bevarede et signal i baghaven, selvom det var svagt: 2,49 Mb/s.

Også Netgears instrumentbræt virker forberedt på touch-input med fliser på hovedskærmen og store knapper i sidepanelet. Det er nemt at finde det, man leder efter, men hvis vi skulle bestemme, havde vi lagt QoS-indstil-linger under den avancerede Setup-menu i stedet for standard-menuen. Men det vigtigste er jo, at de er der!

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS