Jævn ydelse med en rækkevidde over middel

I den billige ende synes Netgear at være tilfreds med at glide i et med konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgears dyre routere er nogle af de hurtigste og mest funktionsspækkede, der findes, men i den billige ende synes Netgear at være tilfreds med at glide i et med konkurrenterne. Det er ikke nødvendigvis skidt – R6100 koster stadig kun 700 kroner – men det skuffer os, at Netgear var valgt at satse på 10/100 WAN- og LAN-porte i stedet for 10/100/1000. Vi kan ikke fore-stille os, at gigabitporte koster meget mere.

R6100 kan holde et signal på lang afstand på trods af manglen på eksterne antenner.

Da vi testede R6100 på 2,4 GHz-båndet, ramte den 79,7 Mb/s på kort afstand og faldt kun til 75,6 Mb/s i spisestuen. Det er respektabelt, om end ikke opsigtsvækkende. Det er mere impone-rende, at den havde kræfter til at score en andenplads i baghavetesten (17,3 Mb/s på 30 meters afstand).

På 5 GHz-båndet i 802.11ac-tilstand lå R6100 omkring 94 Mb/s i soveværelset, spisestuen og entreen. Udendørs i indkørslen dykkede ydelsen til 13,8 Mb/s og en tredjeplads, og det var den eneste router, der bevarede et signal i baghaven, selvom det var svagt: 2,49 Mb/s.

Også Netgears instrumentbræt virker forberedt på touch-input med fliser på hovedskærmen og store knapper i sidepanelet. Det er nemt at finde det, man leder efter, men hvis vi skulle bestemme, havde vi lagt QoS-indstil-linger under den avancerede Setup-menu i stedet for standard-menuen. Men det vigtigste er jo, at de er der!

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics