Jævn ydelse med en rækkevidde over middel

I den billige ende synes Netgear at være tilfreds med at glide i et med konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Netgears dyre routere er nogle af de hurtigste og mest funktionsspækkede, der findes, men i den billige ende synes Netgear at være tilfreds med at glide i et med konkurrenterne. Det er ikke nødvendigvis skidt – R6100 koster stadig kun 700 kroner – men det skuffer os, at Netgear var valgt at satse på 10/100 WAN- og LAN-porte i stedet for 10/100/1000. Vi kan ikke fore-stille os, at gigabitporte koster meget mere.

R6100 kan holde et signal på lang afstand på trods af manglen på eksterne antenner.

Da vi testede R6100 på 2,4 GHz-båndet, ramte den 79,7 Mb/s på kort afstand og faldt kun til 75,6 Mb/s i spisestuen. Det er respektabelt, om end ikke opsigtsvækkende. Det er mere impone-rende, at den havde kræfter til at score en andenplads i baghavetesten (17,3 Mb/s på 30 meters afstand).

På 5 GHz-båndet i 802.11ac-tilstand lå R6100 omkring 94 Mb/s i soveværelset, spisestuen og entreen. Udendørs i indkørslen dykkede ydelsen til 13,8 Mb/s og en tredjeplads, og det var den eneste router, der bevarede et signal i baghaven, selvom det var svagt: 2,49 Mb/s.

Også Netgears instrumentbræt virker forberedt på touch-input med fliser på hovedskærmen og store knapper i sidepanelet. Det er nemt at finde det, man leder efter, men hvis vi skulle bestemme, havde vi lagt QoS-indstil-linger under den avancerede Setup-menu i stedet for standard-menuen. Men det vigtigste er jo, at de er der!

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job