Ny streaming-tjeneste leverer lyd i HiFi-kvalitet

TIDAL
byder på mere end 25 millioner numre i CD-kvalitet samt integration med
mere end 30 hardwareproducenter og eksklusivt koncerttilbud til
brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den danske musiktjeneste WiMP lancerer i dag sin internationale version af selskabets HiFi-tjeneste, TIDAL, i Danmark.

"TIDAL har fået en vanvittig modtagelse fra den internationale presse, artister og hardwareproducenter. Vi har oplevet en stor interesse for tjenesten i Danmark og har haft mange på venteliste," siger Morten Remmer, Managing Director for TIDAL og WiMP i Danmark.

TIDAL lanceres som et separat brand og abonnement fra WiMP men med det samme omfattende katalog, som giver adgang til mere end 25 millioner sange i HiFi-kvalitet, 75.000 musikvideoer i HD-kvalitet samt artikler og interviews skrevet af erfarne musikjournalister.

Tjenesten er ligesom WiMP reklamefri og koster 199 kroner om måneden. Besøg www.tidalhifi.com eller download app’en fra iTunes App Store eller Google Play Store.

Stærkere fokus på kuratering

WiMP har helt fra starten i 2010 satset på redaktionelt, dansk indhold rettet mod det danske publikum. Med TIDAL udvides tilbuddet til også at inkludere livekoncerter igennem ”Concert Concierge”, hvor brugere får tilbud om at gå til koncerter anbefalet af den danske TIDAL-redaktion. Dette gælder spillesteder som VEGA, The Standard, Copenhagen Phil, VOXHALL og Atlas – samt diverse festivaler.

"Vi får et endnu stærkere fokus på kuratering end tidligere. Vi har specialiseret os i at give vores brugere den bedst tænkelige oplevelse, når de lytter til musik derhjemme, nu vil vi også hjælpe dem med at få flere gode koncertoplevelser," siger Morten Remmer. "Dette er et tilbud til musikelskere, og fordi koncertoplevelser er bedst, når de deles, kan man som TIDAL-bruger tage en ven med gratis."

TIDAL er tilgængelig på iOS, Android, netværksafspillere og PC/MAC og streamer musik i fire gange så høj bitrate som de fleste musiktjenester.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job