Fleksibel skærm med høj opløsning

AOC er klar med ny monitor, der leverer skarpe billeder og hurtig responstid til enhver opgave.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye WQHD-skærm, AOC Q2778VQE, kommer med et 27-tommer TN-panel i 16:9-format, brede betragtningsvinkler (170° horisontalt / 160° vertikalt) og en skærmopløsning på 2560 x 1440 pixels. Således kan man spille computerspil med endnu flere detaljer end Full-HD.

Når skærmen bruges til underholdning, får man glæde af den korte responstid på 1 ms, som effektivt eliminerer sløring. Spil- og filmentusiaster kan nyde skarpe og klare billeder selv under hektiske, actionfyldte sekvenser. Skærmens DisplayPort-indgang er et godt valg, når man skal overføre indhold i høj opløsning hurtigt og nemt.

Også professionelle brugere kan få glæde af AOC Q2778VQE og blive mere produktive på arbejde. Det høje antal af pixels gør, at flere åbne vinduer kan stå skarpt på samme tid, og multitasking bliver en hel del nemmere.

Grafiske programmer drager også fordel af den høje skærmopløsning. Eksempelvis kan fotografer se deres fotos med høj detaljegrad og nemt foretage præcise redigeringer uden at skulle zoome ligeså meget som ved en lavere skærmopløsning. Computerskærmens høje lysstyrke på 350 cd/m² får desuden fotografier og andet indhold til at se flot ud.

Alsidig og bæredygtig

AOC Q2778VQE har en række forbindelsesmuligheder og giver brugeren muligheden for at tilkoble forskellige kilder: DisplayPort, HDMI, DVI og D-Sub-kabel. Sådan kan man for eksempel forbinde en spillekonsol og flere computere til skærmen på samme tid.

Skærmens ydeevne og alsidighed går ikke på kompromis med bæredygtigheden. AOC Q2778VQE har både den energibesparende Eco Mode- og e-Saver-funktion og lever op til bæredygtighedskrav som for eksempel EnergyStar 6.0 og TCO 6.0. AOC giver 3 års garanti på deres skærme.

AOC Q2778VQE er tilgængelig nu til en vejledende udsalgspris på 3.000 kroner.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub