Mediemakker til det meste

Apple TV er en fin genvej til underholdning på skærmen og deling af musik, film og fotos.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple TV er en lille boks, som du tilslutter dit tv med HDMI-kabel. Den kan hente indhold og funktioner fra mange andre enheder - enten gennem apps eller via Apples trådløse AirPlay-standard. Udvalget af apps, som dukker op på tv-skærmen, er ikke overvældende for at sige det mildt, og du kan ikke tilføje flere, sådan som du kan med for eksempel Googles Chromecast. Fra tid til anden stiger udvalget, når der frigives en opdatering af Apple TV. ”Æbleæsken” er dog født med Netflix og YouTube.

Fordelen ved Apple TV er de indbyggede funktioner og samspillet med andre enheder, for eksempel muligheden for trådløst at sende lyd til en højttaler via AirPlay. Metoden bruges også med apps. Har du for eksempel DR TV-appen på din tablet eller smartphone, sender du indholdet op på tv’et ved at trykke på ikonet for AirPlay, som vises på enhedens skærm eller svirpes op fra skærmens bund.

Apples tv-æske – under skærmen – kan bruges til AirPlay, apps og spejlinger af indhold fra andre enheder.

AirPlay bruges også med Viaplay, mens HBO Nordic skal sendes via funktionen mirroring. Denne spejling viser indholdet fra den eksterne enhed på tv-skærmen i 1:1. Desværre ofte komplet med volumenkontrol og alt muligt andet, som man ikke gider se på, når Game of Thrones kører over skærmen.

Virkelig gode menuer

Menuerne i Apple TV er eksemplarisk enkle, og den medfølgende fjernbetjening gør det nemt at navigere. Med få klik kan du også bladre i Apples film- og musikkatalog og købe direkte fra fladskærmen eller dele dine indkøb mellem din tablet eller smartphone og dit Apple TV. Kort efter købet af filmserien X-Men Days of Future Past på vores iPhone, dukkede filmen op i den private samling på vores tv-skærm.

Mediedelingen kan også foregå fra en tændt computer, hvad enten det er en pc eller en Mac. Enhederne, der skal deles imellem, skal du først godkende, hvilket foregår via Apple TV og inde i iTunes på din computer.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S