Mediemakker til det meste

Apple TV er en fin genvej til underholdning på skærmen og deling af musik, film og fotos.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple TV er en lille boks, som du tilslutter dit tv med HDMI-kabel. Den kan hente indhold og funktioner fra mange andre enheder - enten gennem apps eller via Apples trådløse AirPlay-standard. Udvalget af apps, som dukker op på tv-skærmen, er ikke overvældende for at sige det mildt, og du kan ikke tilføje flere, sådan som du kan med for eksempel Googles Chromecast. Fra tid til anden stiger udvalget, når der frigives en opdatering af Apple TV. ”Æbleæsken” er dog født med Netflix og YouTube.

Fordelen ved Apple TV er de indbyggede funktioner og samspillet med andre enheder, for eksempel muligheden for trådløst at sende lyd til en højttaler via AirPlay. Metoden bruges også med apps. Har du for eksempel DR TV-appen på din tablet eller smartphone, sender du indholdet op på tv’et ved at trykke på ikonet for AirPlay, som vises på enhedens skærm eller svirpes op fra skærmens bund.

Apples tv-æske – under skærmen – kan bruges til AirPlay, apps og spejlinger af indhold fra andre enheder.

AirPlay bruges også med Viaplay, mens HBO Nordic skal sendes via funktionen mirroring. Denne spejling viser indholdet fra den eksterne enhed på tv-skærmen i 1:1. Desværre ofte komplet med volumenkontrol og alt muligt andet, som man ikke gider se på, når Game of Thrones kører over skærmen.

Virkelig gode menuer

Menuerne i Apple TV er eksemplarisk enkle, og den medfølgende fjernbetjening gør det nemt at navigere. Med få klik kan du også bladre i Apples film- og musikkatalog og købe direkte fra fladskærmen eller dele dine indkøb mellem din tablet eller smartphone og dit Apple TV. Kort efter købet af filmserien X-Men Days of Future Past på vores iPhone, dukkede filmen op i den private samling på vores tv-skærm.

Mediedelingen kan også foregå fra en tændt computer, hvad enten det er en pc eller en Mac. Enhederne, der skal deles imellem, skal du først godkende, hvilket foregår via Apple TV og inde i iTunes på din computer.

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job