Hvor ender gamle computere henne?

Alt om DATA på nostalgisk besøg hos Dansk Datahistorisk
Forening.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvor ender gamle computere henne, når 1 og 0-tallerne svigter? Mange computere ender som elektronisk skrot, men i Ballerup findes en næsten hemmelig hal, der gemmer på masser af computerhistorie og herunder meget af den danske. Alt om DATA var inviteret på besøg hos Dansk Datahistorik Forening – eller Dataarkæologerne som der kækt står skrevet på indgangen ned til deres ”hule”.

Dansk Datahistorisk Foreningindsamler udstyr, som kan være med til at dokumentere udviklingen indenfor edb og it i Danmark. Derfor var det en hal fyldt med masser af computerhistorie, da mødte redaktionen, da vi trådte indenfor. Foreningen sørger for at bevare udstyret, gemmer dokumenter og beretninger og er endda ved at indscanne gamle danske computerblade – herunder Audio Medias tidligere Commodore-blad Computer samt andre blade.

Formanden for foreningen, Finn Verner Nielsen viste os rundt, og noget af det første vi faldt i svime over, var dele af en DASK ( Dansk Aritmetisk Sekvens-Kalkulator), som var den første danskbyggede regnemaskine. Derudover har de en fungerende GIER-computer stående. GIER var udviklet i 1959-1960 i samarbejde med Geodætisk Institut, og GIER står for Geodætisk Instituts Elektroniske Regnemaskine. Som noget særligt havde de også en fungerende genskabelse af Piet Heins NIMBI-spil, der er udviklet til GIER. Piet Hein havde opfundet NIMBI-spillet og ønskede, at det skulle kobles sammen med en computer. Derfor blev der udviklet et program til GIER samt en konsol til spillet, hvorfor det nok kan regnes som det første danske spil med en konsol.

Der har tidligere været udstillinger af nogle af effekterne fra samlingen som f.eks. GIER på Post & Tele Museum i København, idet Dansk Datahistorisk Forening desværre ikke er åbent som museum. Foreningen arbejder dog på at stifte et museum for dansk edb-udvikling, og de holder løbende foredrag for deres medlemmer såsom det kommende foredrag på lørdag omkring det danskudviklede programmerinssprog Comal. Se mere her.

Hvis du tror, du har effekter, der kunne have museets interesse, kan du her se, hvad de lige nu eftersøger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S