Hvor ender gamle computere henne?

Alt om DATA på nostalgisk besøg hos Dansk Datahistorisk
Forening.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvor ender gamle computere henne, når 1 og 0-tallerne svigter? Mange computere ender som elektronisk skrot, men i Ballerup findes en næsten hemmelig hal, der gemmer på masser af computerhistorie og herunder meget af den danske. Alt om DATA var inviteret på besøg hos Dansk Datahistorik Forening – eller Dataarkæologerne som der kækt står skrevet på indgangen ned til deres ”hule”.

Dansk Datahistorisk Foreningindsamler udstyr, som kan være med til at dokumentere udviklingen indenfor edb og it i Danmark. Derfor var det en hal fyldt med masser af computerhistorie, da mødte redaktionen, da vi trådte indenfor. Foreningen sørger for at bevare udstyret, gemmer dokumenter og beretninger og er endda ved at indscanne gamle danske computerblade – herunder Audio Medias tidligere Commodore-blad Computer samt andre blade.

Formanden for foreningen, Finn Verner Nielsen viste os rundt, og noget af det første vi faldt i svime over, var dele af en DASK ( Dansk Aritmetisk Sekvens-Kalkulator), som var den første danskbyggede regnemaskine. Derudover har de en fungerende GIER-computer stående. GIER var udviklet i 1959-1960 i samarbejde med Geodætisk Institut, og GIER står for Geodætisk Instituts Elektroniske Regnemaskine. Som noget særligt havde de også en fungerende genskabelse af Piet Heins NIMBI-spil, der er udviklet til GIER. Piet Hein havde opfundet NIMBI-spillet og ønskede, at det skulle kobles sammen med en computer. Derfor blev der udviklet et program til GIER samt en konsol til spillet, hvorfor det nok kan regnes som det første danske spil med en konsol.

Der har tidligere været udstillinger af nogle af effekterne fra samlingen som f.eks. GIER på Post & Tele Museum i København, idet Dansk Datahistorisk Forening desværre ikke er åbent som museum. Foreningen arbejder dog på at stifte et museum for dansk edb-udvikling, og de holder løbende foredrag for deres medlemmer såsom det kommende foredrag på lørdag omkring det danskudviklede programmerinssprog Comal. Se mere her.

Hvis du tror, du har effekter, der kunne have museets interesse, kan du her se, hvad de lige nu eftersøger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil