Hvor ender gamle computere henne?

Alt om DATA på nostalgisk besøg hos Dansk Datahistorisk
Forening.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvor ender gamle computere henne, når 1 og 0-tallerne svigter? Mange computere ender som elektronisk skrot, men i Ballerup findes en næsten hemmelig hal, der gemmer på masser af computerhistorie og herunder meget af den danske. Alt om DATA var inviteret på besøg hos Dansk Datahistorik Forening – eller Dataarkæologerne som der kækt står skrevet på indgangen ned til deres ”hule”.

Dansk Datahistorisk Foreningindsamler udstyr, som kan være med til at dokumentere udviklingen indenfor edb og it i Danmark. Derfor var det en hal fyldt med masser af computerhistorie, da mødte redaktionen, da vi trådte indenfor. Foreningen sørger for at bevare udstyret, gemmer dokumenter og beretninger og er endda ved at indscanne gamle danske computerblade – herunder Audio Medias tidligere Commodore-blad Computer samt andre blade.

Formanden for foreningen, Finn Verner Nielsen viste os rundt, og noget af det første vi faldt i svime over, var dele af en DASK ( Dansk Aritmetisk Sekvens-Kalkulator), som var den første danskbyggede regnemaskine. Derudover har de en fungerende GIER-computer stående. GIER var udviklet i 1959-1960 i samarbejde med Geodætisk Institut, og GIER står for Geodætisk Instituts Elektroniske Regnemaskine. Som noget særligt havde de også en fungerende genskabelse af Piet Heins NIMBI-spil, der er udviklet til GIER. Piet Hein havde opfundet NIMBI-spillet og ønskede, at det skulle kobles sammen med en computer. Derfor blev der udviklet et program til GIER samt en konsol til spillet, hvorfor det nok kan regnes som det første danske spil med en konsol.

Der har tidligere været udstillinger af nogle af effekterne fra samlingen som f.eks. GIER på Post & Tele Museum i København, idet Dansk Datahistorisk Forening desværre ikke er åbent som museum. Foreningen arbejder dog på at stifte et museum for dansk edb-udvikling, og de holder løbende foredrag for deres medlemmer såsom det kommende foredrag på lørdag omkring det danskudviklede programmerinssprog Comal. Se mere her.

Hvis du tror, du har effekter, der kunne have museets interesse, kan du her se, hvad de lige nu eftersøger.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura