Hybrid uden bid

Asus’ bud på en hybridcomputer er ved at være forældet og det mærkes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ganske som blandt andet Acer er Asus en hybridcomputer, hvor du kan klikke skærmen af og bruge den som en tablet. Men modsat Acer har tastaturet lidt for små taster, og da de samtidig er lidt ”gummiagtige”, er det ikke rart at skrive i længere tid.

Transformerpad har vi testet før og fundet særdeles god. Nu er det jo ikke, fordi den er blevet ringere med tiden, men konkurrenterne er blevet bedre, og vi forventer, at Asus snart vil skifte denne ud. For den føles ærligt talt lidt gammeldags. Sat op ved siden af Acer Switch, der minder om Asus Transformerpad i højde og drøjde, syner Asus mindre frisk, og skærmen står noget ringere end den gode Acer-skærm, selvom de koster næsten det samme.

Klik den af og du har en tablet, klik på igen og du har en reel bærbar.

Asus vejer kun lige over et kilo og er altså en meget let pakke at have med at gøre. Det er et plus. Den har 64 GB plads på disken, hvilket i denne sammenhæng er godkendt, da ssd-harddiske er meget kostbare. Skærmen fungerer hurtigt, og Asus er hurtigt på nettet. Der er endvidere HDMI-tilslutning, hvis du skulle have lyst til at tilslutte en større skærm eller et tv. Det er alt sammen meget fint, men i praktisk brug som hverdagscomputer kan du finde noget, der er bedre til prisen.

Ydelsen er nemlig ikke specielt imponerende. Den virker fint nok til tekstbehandling og surf. Men du skal ikke presse maskinen meget, før du kan mærke, at dens ydelse falder. Det under-streges da også klart af vores måling, der afslører halv performance sammenlignet med testens Acer og HP i samme prisleje.

Nu skal sådanne målinger tages med et gran salt, og Asus opleves trods alt ikke som halvt så hurtig. Men et overskud af fartressourcer har den altså ikke.

På positivsiden er en meget lang batteritid, også når vi måler på den (8-9 timer). Det lille plus fjerner dog ikke det ret negative helhedsindtryk.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

DATATID TECHLIFE MENER:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos