Hybrid uden bid

Asus’ bud på en hybridcomputer er ved at være forældet og det mærkes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ganske som blandt andet Acer er Asus en hybridcomputer, hvor du kan klikke skærmen af og bruge den som en tablet. Men modsat Acer har tastaturet lidt for små taster, og da de samtidig er lidt ”gummiagtige”, er det ikke rart at skrive i længere tid.

Transformerpad har vi testet før og fundet særdeles god. Nu er det jo ikke, fordi den er blevet ringere med tiden, men konkurrenterne er blevet bedre, og vi forventer, at Asus snart vil skifte denne ud. For den føles ærligt talt lidt gammeldags. Sat op ved siden af Acer Switch, der minder om Asus Transformerpad i højde og drøjde, syner Asus mindre frisk, og skærmen står noget ringere end den gode Acer-skærm, selvom de koster næsten det samme.

Klik den af og du har en tablet, klik på igen og du har en reel bærbar.

Asus vejer kun lige over et kilo og er altså en meget let pakke at have med at gøre. Det er et plus. Den har 64 GB plads på disken, hvilket i denne sammenhæng er godkendt, da ssd-harddiske er meget kostbare. Skærmen fungerer hurtigt, og Asus er hurtigt på nettet. Der er endvidere HDMI-tilslutning, hvis du skulle have lyst til at tilslutte en større skærm eller et tv. Det er alt sammen meget fint, men i praktisk brug som hverdagscomputer kan du finde noget, der er bedre til prisen.

Ydelsen er nemlig ikke specielt imponerende. Den virker fint nok til tekstbehandling og surf. Men du skal ikke presse maskinen meget, før du kan mærke, at dens ydelse falder. Det under-streges da også klart af vores måling, der afslører halv performance sammenlignet med testens Acer og HP i samme prisleje.

Nu skal sådanne målinger tages med et gran salt, og Asus opleves trods alt ikke som halvt så hurtig. Men et overskud af fartressourcer har den altså ikke.

På positivsiden er en meget lang batteritid, også når vi måler på den (8-9 timer). Det lille plus fjerner dog ikke det ret negative helhedsindtryk.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

DATATID TECHLIFE MENER:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S