Meget Mac for pengene

Mac mini giver rigelig smæk for skillingen til den, der ønsker en kompakt Mac-maskine, der kan klare lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mac mini er måske ikke Apples højest profilerede maskine, men må betragtes som den billigste vej til Apple-universet. Der er gået et par år siden sidste opgradering. Til gengæld byder den nye version på væsentlige forbedringer.

Processorkræften leveres nu af Intels Haswell-chips, i vores testmaskine en Core i5 på 2,8 GHz. Den suppleres af 8 GB ram og 1 TB Fusion Drive, som kombinerer hastigheden fra en ssd med kapaciteten fra en almindelig harddisk.

Alt i alt giver det en glimrende ydelse, der må tilfredsstille selv krævende brugere. Da der er 802.11ac Wi-Fi-forbindelse, er webhastigheden samtidig høj, og maskinen er forsynet med to Thunderbolt 2-porte og fire USB 3.0-porte, som sikrer hurtig forbindelse til eksterne enheder. HDMI og infrarød forbindelse til fjernbetjening er der også, hvilket gør maskinen velegnet som mediecenter.

Designet er der ikke pillet ved, bortset fra at der ikke længere er mulighed for at åbne maskinen, så man kan foretage opgraderinger. Kan man leve med dette, får man dog rigtig meget Mac for pengene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S