Meget Mac for pengene

Mac mini giver rigelig smæk for skillingen til den, der ønsker en kompakt Mac-maskine, der kan klare lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mac mini er måske ikke Apples højest profilerede maskine, men må betragtes som den billigste vej til Apple-universet. Der er gået et par år siden sidste opgradering. Til gengæld byder den nye version på væsentlige forbedringer.

Processorkræften leveres nu af Intels Haswell-chips, i vores testmaskine en Core i5 på 2,8 GHz. Den suppleres af 8 GB ram og 1 TB Fusion Drive, som kombinerer hastigheden fra en ssd med kapaciteten fra en almindelig harddisk.

Alt i alt giver det en glimrende ydelse, der må tilfredsstille selv krævende brugere. Da der er 802.11ac Wi-Fi-forbindelse, er webhastigheden samtidig høj, og maskinen er forsynet med to Thunderbolt 2-porte og fire USB 3.0-porte, som sikrer hurtig forbindelse til eksterne enheder. HDMI og infrarød forbindelse til fjernbetjening er der også, hvilket gør maskinen velegnet som mediecenter.

Designet er der ikke pillet ved, bortset fra at der ikke længere er mulighed for at åbne maskinen, så man kan foretage opgraderinger. Kan man leve med dette, får man dog rigtig meget Mac for pengene.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job