Meget Mac for pengene

Mac mini giver rigelig smæk for skillingen til den, der ønsker en kompakt Mac-maskine, der kan klare lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mac mini er måske ikke Apples højest profilerede maskine, men må betragtes som den billigste vej til Apple-universet. Der er gået et par år siden sidste opgradering. Til gengæld byder den nye version på væsentlige forbedringer.

Processorkræften leveres nu af Intels Haswell-chips, i vores testmaskine en Core i5 på 2,8 GHz. Den suppleres af 8 GB ram og 1 TB Fusion Drive, som kombinerer hastigheden fra en ssd med kapaciteten fra en almindelig harddisk.

Alt i alt giver det en glimrende ydelse, der må tilfredsstille selv krævende brugere. Da der er 802.11ac Wi-Fi-forbindelse, er webhastigheden samtidig høj, og maskinen er forsynet med to Thunderbolt 2-porte og fire USB 3.0-porte, som sikrer hurtig forbindelse til eksterne enheder. HDMI og infrarød forbindelse til fjernbetjening er der også, hvilket gør maskinen velegnet som mediecenter.

Designet er der ikke pillet ved, bortset fra at der ikke længere er mulighed for at åbne maskinen, så man kan foretage opgraderinger. Kan man leve med dette, får man dog rigtig meget Mac for pengene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse