Meget Mac for pengene

Mac mini giver rigelig smæk for skillingen til den, der ønsker en kompakt Mac-maskine, der kan klare lidt af hvert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mac mini er måske ikke Apples højest profilerede maskine, men må betragtes som den billigste vej til Apple-universet. Der er gået et par år siden sidste opgradering. Til gengæld byder den nye version på væsentlige forbedringer.

Processorkræften leveres nu af Intels Haswell-chips, i vores testmaskine en Core i5 på 2,8 GHz. Den suppleres af 8 GB ram og 1 TB Fusion Drive, som kombinerer hastigheden fra en ssd med kapaciteten fra en almindelig harddisk.

Alt i alt giver det en glimrende ydelse, der må tilfredsstille selv krævende brugere. Da der er 802.11ac Wi-Fi-forbindelse, er webhastigheden samtidig høj, og maskinen er forsynet med to Thunderbolt 2-porte og fire USB 3.0-porte, som sikrer hurtig forbindelse til eksterne enheder. HDMI og infrarød forbindelse til fjernbetjening er der også, hvilket gør maskinen velegnet som mediecenter.

Designet er der ikke pillet ved, bortset fra at der ikke længere er mulighed for at åbne maskinen, så man kan foretage opgraderinger. Kan man leve med dette, får man dog rigtig meget Mac for pengene.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura