HP Pavilion x360

HP Pavilion x360 13 er på mange måder en tiltalende konstruktion, den slås dog med enkelte udfordringer, der trækker ned på den samlede oplevelse af den som en 2-i-1 bærbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Indledningsvis ser det ellers ganske fornuftigt ud, ydelsen er noget højere end hos de billigste deltagere, det går dog galt med ydelsen, når det kommer til det valgte drev.

Der sidder en 500 GB harddisk i denne computer. Masser af lagringsplads er skønt, men den responsive fornemmelse mangler lidt i tablettilstand trods den i drevet indbyggede cache.

Hvad mere er, så er HP Pavilion x360 13 testens tungeste deltager med 1,95 kg. Det gør den lidt svær at håndtere i tablettilstand. Med de positive briller på skal det dog siges, at netop dens tykkelse gør, at der er blevet plads til flere tilslutningsmuligheder i fuld størrelse.

 

En sted hvor denne 2-i-1 ikke ligefrem imponerer er skærmen, den har en skærmopløsning på 1366 x 768 pixel og en pixeltæthed på 117,83 ppi. I forhold til konkurrenterne i testen er det ikke meget.

Hvad værre er, at det er et TN-panel med de kendte svagheder, der sidder i denne bærbare. Touch fungerer meget responsivt, når man ellers har fået valgt det ønskede, det kan være lidt drilagtigt at klikke sig frem til valg.
Det er en skam, for det er ellers en fin velbygget 2-i-1 bærbar, vi har med at gøre. Den er ganske vist fremstillet i plastik, men kvaliteten er god, og de afrundede hjørner giver den et tilforladeligt præg.

Der er mange muligheder, almindelig bærbar, stand-mode, tablet og teltfunktion. Den har samme tendens med, at skærmen vipper som Asus i almindelig tilstand. Lig denne står den virkelig stabilt i telt-mode.
Oplevelsen er fin, når man bruger x360 som en standard bærbar, her er ydelsen fin og den store harddisk kommer til sin ret. Lige så snart touch involveres bliver oplevelsen lidt mere problematisk.

I harddiskintensive anvendelser taber den stort til de andre deltagere. På den anden side er den en af de bedste til at holde en god og hurtig Wi-Fi-forbindelse. Det er også den eneste deltager, der har en RJ-45 port til tilslutning af ethernetkabel.

Batterilevetiden er fornuftig, men den holder ikke så længe ved svag belastning som ønsket.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job