Acer Aspire Switch 10

Acers 2-i-1-maskine er på mange måder velfungerende, men halter på Wi-Fi-forbindelse og batterilevetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den anden deltager i den lette garde Acer Aspire Switch 10 har mange lighedspunkter med den foregående 2-i-1 computer. De er begge 10,1" enheder, og her er igen en tablet med tilhørende tastaturdock.

Atom Z3735F hedder den firkernede processor her, der er ligeledes 2 GB DDR3L ram dog i en lidt hurtigere udgave. Også her består lageringskapaciteten af en 64 GB eMMC ssd. I et Windows 8.1 miljø indskrænker det pladsen til egne programmer og data.

 

Skærmen har 10-finger-touch, hvilket er normalt, skærmopløsningen er testens laveste med med 1280 x 800 pixel. Det svarer til 149,45 PPI, hvilket er pænt for en pc, men ikke så meget i tablet-sammenhæng. Til gengæld er den meget farvestrålende.

Switch 10 har en meget solid tabletmontering, ligesom hos Lenovo er den magnetisk og kan sagtens holde tastaturdocken i løftet tilstand. Her er der dog to studser, der sikrer, at alt sidder som det skal. Tabletten kan også her anvendes separat, man kan også arbejde i bærbar-mode og i stand-mode.

Skærmen virker rimeligt stabil, når man anvender touch. Touchbetjeningen fungerer ret godt, den er ikke den mest følsomme, med det er ikke dårligt. Overordnet set kunne det være rart med en større skærmopløsning. En fordel er, at skærmens hældning frit kan indstilles.

Switch 10 indbyder til at blive taget med, den fylder jo næsten ingenting. Den virker trods sin lidenhed mere stabil end Lenovos modstykke. Det børstede look bag på tabletdelen virker også meget tilforladeligt.

I bærbar tilstand hæves tastaturdocken sig lidt, når skærmen vippes bagover, men det er blot en fordel.

Tastaturet er, hvad det er, den er fin, men størrelsen begrænser de større skriverier. Clickpad er lidt større her, og den reagerer bedre på klik end Lenovos.

Det er ikke den store ydelse, man får her, da Switch 10 har testens svageste processor. Flashdrevet er lidt hurtigere end Lenovos, hvad læsehastighed angår, men PCMark 8-testen antyder, at det måske negligeres af den svagere processor.

Switch 10 er testens dårligste til at få en god hurtig Wi-Fi-forbindelse. Batterilevetiden er indledningsvis fin, men den bruger lige så meget batteri, selv ved lave belastninger som ved høje.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland