Boses billigste Bluetooth-højttaler

SoundLink Colour er designet i plastik, men leverer fremragende lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bose har vist sig stærk, når det kommer til små trådløse højttalere. Almindeligvis er de dog ikke blandt de billigste på markedet. Med SoundLink Colour er Bose gået et niveau ned i pris, og det ses blandt andet i designet, som er præget af plast og uhøjtidelige farver, som modsætning til det stilrene og raffinerede aluminiums-look man ellers forbinder med Bose-højttalere.

 

Byggekvaliteten er dog fin, og højttaleren føles generelt ret solid. Samtidig er den utrolig nem at betjene via de få knapper i toppen. Lyden skuffer absolut heller ikke. Ligesom vi er vant til hos Bose, er der en flot klarhed i lyden samt en imponerende fylde i bunden, som aldrig er buldrende.

Der findes billigere højttalere end denne, men ikke med en lydkvalitet, der kan matche SoundLink Colour. Til den relativt beskedne pris får du således rigtig meget vellyd og et helt igennem godkendt design i denne højttaler.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job