LG klar med smartphone til under 800 kroner

Den nye Joy-mobil har arvet funktioner fra LGs topmobiler, men prisen er blot en brøkdel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Under årets Mobile World Congress i Barcelona introducerede LG Electronics en ny serie af prisvenlige smartphones.

LG Joy, som er den mindste af de nye mellemklassetelefoner. Den har 4" LCD-skærm på 800 x 480 pixels. Processoren er en Qualcomm 1.2GHz dual-core, og der er 512MB ram samt 4GB hukommelse der kan udvides med SD-kort. På bagsiden er der 5MP kamera, men du får intet kamera på fronten. Som styresystem får du Android KitKat.

Mobilen har arvet en mængde funktioner, som oprindeligt blev udviklet til LG’s premiummodeller. KnockON og Knock Code gør det enkelt at vække mobilen og låse den op ved at trykke på skærmen, og Gesture Shot gør det let at tage fantastiske selfies ved at knytte hånden foran linsen for at starte selvudløseren på tre sekunder. Glance View, som blev introduceret med G Flex2, viser desuden som notifikationer som tid, meddelelser eller ubesvarede opkald ved, at man trækker fingeren ned over skærmen, når den er slukket.

LG Joy er ude i de danske butikker i løbet af sommeren til en pris på 790 kroner.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S