Prisvenlig medie-tablet med Dolby Atmos

Lenovo Tab 2 A10-70 er en 10” tablet skabt til underholdning. Som
den første tablet er den forsynet med Dolby Atmos-teknologi, der skal levere stor lyd til film og spil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lenovo havde fyldt deres stand på Mobile World Congress med nye tablets. Blandt dem kunne man møde den nye Lenovo TAB 2 A10-70, som er en 10.1” tablet med Full HD-skærm.

Tab 2 A10-70 er rettet mod mediebrug, og som noget særligt er den forsynet med Dolby Atmos – en relativt ny lydteknologi, der hidtil kun har været kendt fra biografen. Lenovos tablet er således den første på markedet med teknologien, og med den skal det være muligt at nyde fyldig og detaljeret lyd fra den indbyggede soundbar.

Trods den store skærm og det stærke lydsystem måler Tab 2 A10-70 blot 8.9 mm i tykkelsen og vejer 509 gram.

Processoren er en MediaTek quad-core, og der er dual-band wifi samt mulighed for 4G, så man kan komme hurtigt på nettet. På bagsiden er der 8 MP kamera, og som styresystem er der anvendt Android 4.4 KitKat.

Lenovo Tab 2 A10-70 er ude i maj og kommer i Pearl White og Midnight Blue. Den danske pris starter på 1499 kroner for wifi-modellen og på 1899 kroner for 4G-modellen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job