2-i-1 bærbare i tre forskellige prisklasser

Hvad udgør en god 2-i-1 bærbar, hvor mange penge skal man investere, og hvilke egenskaber følger med de forskellige prisklasser? Vi har set på seks forskellige 2-i-1 bærbare, der prismæssigt spænder vidt, lige fra billige til dyre modeller. Vi har set på deltagernes overordnede evne til at udfylde rollen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testen her er lidt atypisk for en test i Alt om DATA regi. Normalt plejer vi at udvælge et tema, hvorefter feltet indsnævres ud fra kriterier, der skal sikre en optimal grad af sammenlignelighed.

Det gælder ikke mindst prisniveauet, hvor vi som hovedregel prøver at holde testdeltagerne inden for et rimeligt indbyrdes prisspænd, for at sikre en så retfærdig sammenligning af de enkelte deltagere som muligt.
Her har vi valgt en lidt anderledes tilgang, da vi har kigget på det samlede marked for 2-i-1 bærbare baseret på Windows 8.1, og der viste sig et noget broget billede.

Der er for eksempel flere konstruktionsmetoder at vælge mellem, når man vil skabe en bærbar, der skal kunne fungere som almindelig bærbar computer såvel som tablet.

Der er også himmelvid forskel på den anvendte hardware, hvad enten der er tale om processor, ram, drev, skærm, tastatur med mere.

 

Materialevalget og måden, de frembragte løsninger er udtænkt på, er også forskellige fra enhed til enhed. Der er stor forskel på, hvor mobile de enkelte 2-i-1 bærbare virker og så videre.

Prismæssigt er der et endog meget stort spring fra de billigere modeller til de dyreste modeller.

Den rette 2-i-1 bærbar

Det fik os til at tænke, hvad er det, der gør, at en 2-i-1 bærbar computer er en god repræsentant for typen?

Det grundlæggende må være, at den udfylder begge de roller, den er tiltænkt at udfylde. Vi har her lagt hovedvægten på rollen som bærbar computer, men vi vægter selvfølgelig også funktionen som tablet, inklusive de forskellige mellemstadier der eventuelt måtte eksistere.

Det, der er vigtigt, er helhedsoplevelsen, hvor let klarer den enkelte deltager at skifte mellem tilstandene, er fleksibiliteten og kvaliteten i orden, hvorledes er brugeroplevelsen i bredeste forstand i såvel bærbar som tablet-mode med videre?

Summa summarum fungerer den enkelte 2-i-1 bærbare fornuftigt i rollen. Alt dette indgår som et ekstra element i feature- bedømmelsen, der derfor også vægtes tungere i denne test end normalt.

Stor spredning

Vi har at gøre ned et felt på seks deltagere, der har en meget forskellig baggrund. Deltagerne er løseligt delt op i tre grupperinger af to enheder, to billige, to i mellemklasssen og to dyrere enheder.

Testforløbet og rækkefølgen er således, at vi er startet med de billigste først, dernæst de to i mellemklassen og til sidst de dyreste.
Formålet er successivt at arbejde os op prismæssigt med det forventede formål at afdække, hvilke egenskaber der ændres ved de 2-i-1 bærbare, når prisen stiger. Vi håber at afdække, hvor meget man som køber får for pengene, når man investerer i en 2-i-1 bærbar uagtet prisen.

Sådan testede vi

Vi har som altid testet deltagerne ved at bruge dem til de formål, som de er skabt til. Her har vi valgt lettere brug.

Vi har i den forbindelse vurderet de enkelte deltagere for deres håndgribelige og brugsmæssige kvaliteter i bredeste forstand.
For at supplere denne subjektive tilgang har vi anvendt vores forskellige benchmarkprogrammer til at synliggøre, hvor de enkelte deltageres styrker og svagheder ligger.

Denne gang er PCMark 8 kommet til, den måler systemydelsen i forskellige brugssituationer. Her i testen er højeste score bedst.

Læs testene her:

HP Pavilion x360 13-a000no
Acer Aspire Switch 10 SW5-012-151C
Lenovo Miix 2 10 59404405
Lenovo Yoga 2 Pro 59386609
Microsoft Surface Pro 3
Asus Transformer Book Flip TP300LA-C4025H

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs testene her:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job