Vellykkede Bluetooth-bøffer fra Bose

Med SoundLink On-Ear har Bose skabt et helt igennem gedigent Bluetooth-headset.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trådløse hovedtelefoner gør det unægtelig lidt lettere at tage musikken med på farten, særligt hvis hørebøfferne er kompakte og nemme at klemme ned i lommen.

Det er SoundLink On-Ear, som er Boses bud på et sæt let transportable hørebøffer med Bluetooth-forbindelse. De karakteristisk æggeformede ørepuder er klassisk Bose, men den bløde stofbeklædte hovedbøjle giver hovedtelefonerne deres eget look og gør dem behagelige at bære.

Materialevalget er i det hele taget rigtig fornuftigt. Stof og læder på ørepuderne bidrager til en god komfort og sikrer, at ørene kan ånde, mens plast på bøjlestangen og ydersiden af ørekopperne gør hørebøfferne lette.

Da de samtidig kan klappes sammen, er det faktisk muligt at have SoundLink On-Ear i jakkelommen uden det store besvær. Lyden er klar og detaljeret, præcis som vi har lært at forvente det af Bose. Vi er oppe i den rigtig gode ende, når det kommer til on-ear-hørebøffer. Selv via Bluetooth er lyden fremragende, og den trådløse forbindelse fungerer upåklageligt. Takket være indbygget mikrofon er det også muligt at foretage opkald.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S