Vellykkede Bluetooth-bøffer fra Bose

Med SoundLink On-Ear har Bose skabt et helt igennem gedigent Bluetooth-headset.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trådløse hovedtelefoner gør det unægtelig lidt lettere at tage musikken med på farten, særligt hvis hørebøfferne er kompakte og nemme at klemme ned i lommen.

Det er SoundLink On-Ear, som er Boses bud på et sæt let transportable hørebøffer med Bluetooth-forbindelse. De karakteristisk æggeformede ørepuder er klassisk Bose, men den bløde stofbeklædte hovedbøjle giver hovedtelefonerne deres eget look og gør dem behagelige at bære.

Materialevalget er i det hele taget rigtig fornuftigt. Stof og læder på ørepuderne bidrager til en god komfort og sikrer, at ørene kan ånde, mens plast på bøjlestangen og ydersiden af ørekopperne gør hørebøfferne lette.

Da de samtidig kan klappes sammen, er det faktisk muligt at have SoundLink On-Ear i jakkelommen uden det store besvær. Lyden er klar og detaljeret, præcis som vi har lært at forvente det af Bose. Vi er oppe i den rigtig gode ende, når det kommer til on-ear-hørebøffer. Selv via Bluetooth er lyden fremragende, og den trådløse forbindelse fungerer upåklageligt. Takket være indbygget mikrofon er det også muligt at foretage opkald.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job