Vellykkede Bluetooth-bøffer fra Bose

Med SoundLink On-Ear har Bose skabt et helt igennem gedigent Bluetooth-headset.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trådløse hovedtelefoner gør det unægtelig lidt lettere at tage musikken med på farten, særligt hvis hørebøfferne er kompakte og nemme at klemme ned i lommen.

Det er SoundLink On-Ear, som er Boses bud på et sæt let transportable hørebøffer med Bluetooth-forbindelse. De karakteristisk æggeformede ørepuder er klassisk Bose, men den bløde stofbeklædte hovedbøjle giver hovedtelefonerne deres eget look og gør dem behagelige at bære.

Materialevalget er i det hele taget rigtig fornuftigt. Stof og læder på ørepuderne bidrager til en god komfort og sikrer, at ørene kan ånde, mens plast på bøjlestangen og ydersiden af ørekopperne gør hørebøfferne lette.

Da de samtidig kan klappes sammen, er det faktisk muligt at have SoundLink On-Ear i jakkelommen uden det store besvær. Lyden er klar og detaljeret, præcis som vi har lært at forvente det af Bose. Vi er oppe i den rigtig gode ende, når det kommer til on-ear-hørebøffer. Selv via Bluetooth er lyden fremragende, og den trådløse forbindelse fungerer upåklageligt. Takket være indbygget mikrofon er det også muligt at foretage opkald.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S