Overraskende flad lydbar

Kompakt design kombineret med en høj brugervenlighed og lav pris gør LG-lydbaren attraktiv.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi blev mildt sagt overraskede, da vi åbnede kassen med LG’s bud på en lydbar. Det, der lignede et flot beslag til lydbaren, viste sig at være lydbaren!

Den kun 3,5 centimeter høje enhed placeres under tv’et og takket være avanceret, elektronisk lydmanipulation skulle lydbaren inklusive subwoofer være i stand til at generere flot, surroundlignende lyd som et 4.1-system (en fronthøjttaler, to højttalere i siden og en subwoofer). Det vender vi tilbage til.

Selve lydbaren er usædvanlig slank, og den noget større subwoofer kan placeres diskret i tv-stuen.

Subwooferen er modsat lydbaren en halvstor sag i metallignede finish. Men da dybbas spredes i alle retninger kan højttaleren gemmes af vejen. Opsætningen af LG er ret nem. Subwooferen finder lydbaren automatisk.

Lydinput klares via optisk digital indgang eller HDMI. Du kan også tilslutte trådløst via Bluetooth og lytte til musik fra bærbare eller mobile enheder.
Du styrer det hele med den medfølgende, lille fjernbetjening og tilsluttede indgange med mere kan du se på et display bag gitteret, der gemmer højttalerne. Det er lidt liret må vi indrømme!

LG-systemet løfter lyden fra vores test-tv adskillige klasser. Gengivelsen er meget direkte og luftig, samtidig med at den halvstore subwoofer bidrager med en fin, dyb bas og samtidig tilfører noget power i mellemtonen. Lyden spredes godt ud i lokalet. Måske lever NB4540 ikke helt op til den lovede 4.1-surroundeffekt, men du får en god lydoplevelse.

Diskanten er lidt hård, og selvom tale er tydelig, er gengivelsen alligevel lidt for metallisk efter vores smag. Når lydbilledet bliver meget komplekst begynder det at rode lidt, og det overskud og den ro, du finder i mere kostbare systemer, mangler.

Som rent musik er LG NB4540 altså ikke særlig velegnet. Systemet er lavet til film og tv, og her fungerer det godt. LG er det billigste sæt i denne test, så det er ikke uventet, at det ikke leverer high end-lyd, men det vil altid kunne forbedre lydoplevelsen med et fladskærms-tv.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos